Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Pane doktore, slibuji, že budu

Pane doktore, slibuji, že budu
Pan Karel s rodinou v dubnu 2017 | zdroj: tisková zpráva

"Chlape, dostal jste novou šanci na život, tak si užívejte každého dne!“, vyzval doktor Netuka pana Karla z obce Vinařice nedaleko Kladna. „Pane doktore, slibuji, že budu.“ A tak to tatínek dvou bezva kluků dělá. Užívá každého dne, který může trávit s rodinou. „Ráno vítám Slunce a večer Měsíc. A věřte, je to úžasné.“

Do jara roku 2014 žil pan Karel s manželkou a syny bezstarostný rodinný život okořeněný běžnými starostmi. Společný čas věnovali sportu a především pak své vášni, fotbalu. V dubnu se život rodině rázem otočil na ruby. Pan Karlovi lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mozku. Okamžitě opustil svůj aktivní způsob života a podstoupil dvě náročné operace a následnou léčbu chemoterapií a ozařování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Když už po roce vše vypadalo na dobré cestě, nádorové onemocnění se panu Karlovi vrátilo a léčba začala nanovo. „I teď po třech letech musím poděkovat výbornému týmu ve střešovické nemocnici oddělení neurochirurgie, v čele s profesorem MUDr. Vladimírem Benešem, DrSc,“ vzpomíná pan Karel, „nemůžu vynechat ani docenta MUDr. Davida Netuku, Ph.D. a jeho tým. Pánové, moc Vám děkuji. Jste FRAJEŘI. Klaním se. Další,  na koho nemůžu zapomenout, je MUDr. Novák, který pracoval ve FN Motol a vedl mé ozařování a chemoterapii. Jeho metodu -  jedna Plzeň je lék - dodržuji pořád. Pane doktore, děkuji,“ vyjmenovává dojatý pan Karel.

Pan Karel s rodinou, kratce po ukonceni lecby Pan Karel s rodinou krátce po ukončení léčby | zdroj: tisková zpráva

Starost a péče o celou rodinu spadala jen na manželku.  Pan Karel zůstal v pracovní neschopnosti. Rodina si tak dlouhodobě musela vystačit s jedním příjmem a zároveň se přizpůsobit zvýšeným nákladům spojeným s léčbou. „Největší oporou v těžkých situacích mi byla moje manželka Kamila. Dny před operací a po byly velmi stresující a náročné na psychiku celé rodiny!! Každý den jezdila do nemocnice, samozřejmě chodila do práce a hlavně se starala o naše dva syny a domácnost.“ Děkuje pan Karel své manželce.

S napjatým rozpočtem začali od července 2015 čtyřčlenné rodině pomáhat Dobří andělé. Z pravidelných příspěvků rodina hradila výdaje spojené s léčbou, někdy běžný chod domácnosti či volnočasové aktivity, aby minimalizovali dopad nemoci na své děti.

Pan Karel v lednu 2016 ukončil svou léčbu. „S manželkou aktuálně pomáháme dalším rodinám v nouzi prostřednictvím nadace Dobrý anděl. Víme, jak je tato pomoc pro rodiny důležitá,“ vysvětluje pan Karel, proč se stali s manželkou Kamilou Dobrým andělem.  

Znáte rodinu, která se potýká s rakovinou?

Nadace pomáhá také onkologicky nemocným rodičům s nezaopatřenými dětmi. Ne každý o této možnosti pomoci ví. Máte ve svém okolí někoho, kdo se léčí s onkologickým onemocněním? Doporučte jim nadaci Dobrý anděl. Pravidelné příspěvky usnadní rodině těžké období.

Chcete se stát Dobrým andělem?

Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a zadat platbu. I malý příspěvek pomůže. Nadace Dobrý anděl odevzdá Vaše příspěvky do posledního haléře rodinám, které zasáhla vážná nemoc. 

Zdroje: