Obama se narodil v USA, doložil Bílý dům

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bílý dům ve středu zveřejnil podrobnější údaje z rodného listu amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle agentury Reuters tak chce utnout debatu o tom, zda se Obama skutečně narodil na území Spojených států, jak to u hlavy státu vyžaduje ústava.

Nový dokument přináší další důkazy o tom, že se 44. prezident USA skutečně narodil na Havajských ostrovech 4. srpna 1961. 

Obamovo místo narození zpochybňují hlavně opoziční republikáni a jejich příznivci včetně například miliardáře Donalda Trumpa. Ten dokonce najal soukromé vyšetřovatele, aby okolnosti prezidentova narození prověřili. 

Narozen v Honolulu

Nový dokument je podrobnější verzí rodného listu, který Obama zveřejnil už v roce 2008 a jenž měl dokázat, že se narodil na Havajských ostrovech. Naskenovaná podrobnější verze je nyní k nahlédnutí na internetových stránkách Bílého domu. 

Vyplývá z ní mimo jiné, že Barack Hussein Obama se narodil v porodnické a gynekologické klinice královny Kapiolani v Honolulu 4. srpna 1961 v 19:24 tamního času. Podle pochybovačů se Obama nenarodil v USA, ale zemi svého otce - v Keni na africkém kontinentu.

Tagy: USA obama

Zdroje: ČTK