Kubice likviduje náměstky, odchází také Vavera za VV

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví František Vavera (za VV) ke konci dubna skončí ve své funkci. Řekl to mluvčí úřadu Pavel Novák s tím, že se tak stane "na základě dohody" s novým ministrem vnitra Janem Kubicem.

Již dříve oznámil konec ve funkci náměstka Michal Moroz, Jaroslava Salivara (za ODS) a Jiřího France Kubice odvolal v úterý. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Kubice přitom při nástupu do čela úřadu avizoval, že personální změny ve vedení vnitra nebudou zpočátku masivní. 

Na ministerstvu tak zůstává poslední náměstek Kubiceho předchůdce, šéfa strany Věci veřejné Radka Johna - Viktor Čech, který má na starosti mezinárodní vztahy a stal se i policejním ombudsmanem.

Náměstka pro vnitřní bezpečnost Salivara a náměstka pro ekonomiku a provoz France Kubice podle Nováka odvolal s tím, že současné vedení úřadu podle něj není schopno mezi sebou vzájemně konstruktivně komunikovat. 

Kubice si prý do týmu přivede Hrušku, exšéfa týmu POKR

Svůj odchod z úřadu ke konci dubna již avizoval náměstek pro strategie a programové řízení Moroz s tím, že bude náměstkem vicepremiéra Johna, který bude mít na starosti koordinaci boje s korupcí. Proti tomu se však postavil premiér Petr Nečas (ODS). Nástup Moroze do Johnova týmu na vnitru byl loni kritizován pro jeho spojení se soukromými bezpečnostními službami. 

Podle médií si Kubice do svého týmu přivede svého bývalého podřízeného z ÚOOZ Jaroslava Hrušku. "Je pravda, že jsem nabídku na spolupráci v nejužším týmu ministra dostal a také jsem ji přijal," řekl Hruška například deníku Právo.

Hruška byl v minulosti šéfem speciálního týmu Pokr, který vyšetřoval vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. S Kubicem se také v květnu 2006 účastnil zasedání sněmovního branného výboru, na němž policisté z ÚOOZ poslancům předložili takzvanou Kubiceho zprávu, která upozorňovala na údajné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Informace ze zprávy se dostaly na veřejnost čtyři dny před volbami do sněmovny.

Tagy: náměstek vnitro

Zdroje: ČTK