Na Stropnického dům někdo házel molotovy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 6. 2015 14:35) - Aktuality autor: pal

Na dům ministra obrany Martina Stropnického neznámí útočníci zaútočili zápalnými láhvemi. V objektu se nacházeli členové Stropnického rodiny a nikomu se naštěstí nic nestalo. V lahvích byla podle expertízy hořlavá směs. Případ už vyšetřuje státní i vojenská policie. 

Ministr Martin Stropnický nebyl v době útoku doma

Ministr Martin Stropnický nebyl v době útoku doma,zdroj: Profimedia.cz

"Takové věci se na české politické scéně naštěstí nestávají často. Bohužel to nasvědčuje radikalizaci určitých názorových skupin, které stojí proti hodnotám, jež zastáváme. Pro mě to je vlastně potvrzení správnosti nastaveného kurzu ministerstva obrany, které vedu," komentoval událost Stropnický.

"Samozřejmě ale nejde o situaci, která by byla pro mě nebo moji rodinu běžná," uvedl k případu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. V tuto chvíli mohu pouze říct, že od pondělí vyšetřujeme, v těsné spolupráci s vojenskou policií, čin, ke kterému došlo v neděli. Neznámí pachatelé hodili do rodinného domu v Suchdole lahve s tekutinou,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

Lahve obsahovaly zápalnou směs, potvrdila expertíza

V láhvích, které v neděli někdo hodil na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), byla podle chemické analýzy hořlavá směs. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení ve stádiu pokusu.

Zjištěný obsah láhve nebude policie s ohledem na vyšetřování blíže specifikovat, uvedl mluvčí. Ministr vnitra Milan Chovanec novinářům dnes řekl, že šlo o chemickou látku, která by začala hořet, pokud by se "takzvaný molotovův koktejl spustil". Stropnický k obsahu zápalných láhví novinářům řekl, že obsahovaly ropnou směs, jednoznačně hořlavou, přesné složení se analyzuje.

Ministr uvedl, že láhve někdo hodil na jejich dům v neděli kolem 04:00, kdy tam spali tři lidé. Podle místa jejich dopadu má dojem, že byly směřovány na dětské pokoje. Myslí si však, že útok musí jednoznačně souviset s jeho funkcí a že to byla reakce na jeho názory nebo kroky, které dělá na ministerstvu. Stropnický odsoudil to, že někdo ohrozil jeho rodinu. "Považuji to za mimořádně zbabělé," uvedl.

Trestný čin nebo přestupek? 

Mluvčí pražské policie už dříve uvedl, že pokud by láhve obsahovaly například jen vodu, šlo by o přestupek například proti občanskému soužití nebo proti majetku. V případě, že by v nich byla chemikálie, případ by se vyšetřoval jako trestný čin. "O jaký, to by záviselo na dalších okolnostech," uvedl Hulan.

Podle něj je analýza obsahu láhví ale jen jedním z kroků vyšetřování události. Policisté současně zjišťují, kdo a proč láhve na pozemek hodil. "Cílem je zjistit, kdo za tím stojí, jeho motiv, jestli šlo o klukovinu, nebo to bylo něco vážnějšího. Podle toho se bude směřovat i další vyšetřování," dodal Hulan.

Útoky na členy současné vlády

Policie se na přelomu roku zabývala také podezřelou zásilkou určenou a ministrovi financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Přišla mu ze Slovinska na jeho domácí adresu a obsahovala smrtelnou dávku jedu. Podezřelého Itala policie ve Slovinsku v prosinci zadržela. Několik dní předtím přišla na ministerstvo vnitra Milana Chovance (ČSSD) obálka s kyanidem.

Vláda tehdy kvůli zásilkám přijala další bezpečnostní opatření, nezveřejnila je. Další zásilky doručené na Hrad a do televize Prima toxické nebyly.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo obrany útok zápalnou láhví

Zdroje: ČTK