Sobotka šlape Babišovi na paty. Stropnický se stále drží

- Aktuality autor: art

Premiér Bohuslav Sobotka j se dotáhl na ministra financí Andreje Babiše a v popularitě se mu takřka vyrovná. Babiš ale stále vede s 59 procenty, Sobotka mu nestačí o pouhý jeden procentní bod, jak vyplývá z květnového průzkumu agentur y STEM. A navíc zatímco Babišovi popularita klesla, Sobotkovi naopak stoupla. Třetím nejpopulárnějším politikem je stále Martin Stropnický.

Sobotka se s popularitou dotáhl na Babiše, "trojkou" zůstává Stropnický

Sobotka se s popularitou dotáhl na Babiše, "trojkou" zůstává Stropnický,zdroj: Profimedia.cz

Babiš je na prvním místě od loňského ledna, Sobotka se na druhé dostal loni na podzim. Poprvé klesla Babišovi popularita v předchozím březnovém průzkumu, nyní si pohoršil o dalších pět bodů. Naproti tomu obliba Sobotky od března stoupla o čtyři body.

"Z výsledků průzkumu není možné jednoznačně určit, jaké skutečnosti podmiňují oslabování míry pozitivního hodnocení ministra financí Babiše. Projevuje se tu složitost koaličního vládnutí a patrně také diskuse o střetu zájmů ministra financí a zároveň šéfa firmy Agrofert, která se v nedávné době rozhořela především na půdě Poslanecké sněmovny," uvedli autoři průzkumu a doplnili, že zlepšení názoru na Sobotku naznačuje jeho nekonfliktní vystupování vůči veřejnosti.

Stropnického kladně hodnotí 51 procent Čechů, v březnu jich bylo 52 procent. Žádný další český politik nadpoloviční počet kladných hodnocení už nezískal.

Za Stropnickým s odstupem devíti bodů skončil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následovaný místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL), ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD).

V porovnání s březnem si polepšili ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), Chovanec, někdejší šéf parlamentního hnutí Úsvit Tomio Okamura nebo místopředseda ODS Jan Zahradil. Naopak hůře než minule veřejnost vnímá Dienstbiera (ČSSD) a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Některé politiky ale mnozí stále neznají. Například ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a předsedu poslanců Úsvitu Marka Černocha nezná více než polovina občanů. Šestačtyřicet procent Čechů nezná ani ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

STEM provedl průzkum v době od 19. do 29. května mezi tisícovkou respondentů starších 18 let.

Tagy: Česko domácí Sobotkova vláda česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK