Modlitba pro Martu za 15 tisíc? Chovanec to nechá prověřit

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Za návrat k praktikám komunistického režimu označili někteří politici postup policie při středečním mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal policejní prezidium o prověření zásahu.

Milan Chovanec

Milan Chovanec,zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Policisté v civilu během mítinku zadrželi jednapadesátiletého Jaroslava Hensla, který na protest proti Zemanově politice pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Zvukaři nyní hrozí pokuta až 15 000 korun za přestupek proti shromažďovacímu právu.

"Požádal jsem policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět," napsal Chovanec na twitteru. Policejní prezidium krátce nato sdělilo, že požádalo krajské ředitelství v Olomouckém kraji o zaslání "souhrnné informativní zprávy" o zákroku v Lipníku. Krajské ředitelství podle prezidia zprávu zpracuje během příštího týdne.

Policie do místnosti, odkud Hensl pouštěl píseň Marty Kubišové, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli. Policisté tvrdí, že vstoupili do soukromých prostor podle zákona o policii.

Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou. Podle zákona o shromažďování se přestupku dopustí mimo jiné ten, kdo "nepřístojným chováním" brání účastníkům shromáždění "ve splnění účelu shromáždění" či "neoprávněně úmyslně brání jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího".

Prezidenta Zemana v Olomouckém kraji stejně jako při návštěvách dalších regionů doprovází početný tým jeho ochranky, který spolupracuje s místní policií. Zatímco uniformovaní policisté řídí dopravu či hlídkují v okolí, v davu lidí jsou policisté v civilu, kteří monitorují situaci.

Dlouholetý člen ochranky jednoho z předchozích prezidentů ČTK řekl, že bezpečnostní opatření při návštěvách prezidenta v krajích nevybočují ze zaběhnuté praxe. "Už před lety jsme při cestách tehdejšího prezidenta pravidelně spolupracovali s kriminalisty. Znají totiž dobře místní poměry a můžou mnohem lépe vyhodnotit případné riziko. V civilu zapadli do davu a sledovali situaci," uvedl bývalý člen ochranné služby. Podle něj jsou bezpečnostní opatření v Česku méně přísná než v západoevropských zemích.

Protesty Zemanových odpůrců během prezidentových výjezdů do krajů se dosud obešly bez větších incidentů. Nejčastější formou protestu byly červené karty, červené trenýrky nebo transparenty. Na veřejných setkáních s prezidentem je ale obvykle mívalo jen několik lidí, převažovali Zemanovi příznivci.

Například loni v září v Letohradu na Orlickoústecku policie odvedla mladíka, který při Zemanově setkání s občany začal křičet "špína, hnus, fašismus". Několik odpůrců se loni sešlo na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde se prezident setkal s občany. V rukou měli tibetské vlajky či fotografii Václava Havla s dalajlamou. Protest byl klidný a obešel se bez incidentů. V únoru 2016 se jeden muž pokusil pronést na setkání občanů s prezidentem v Tanvaldu na Jablonecku pistoli. Podle policie se dopustil přestupku a žádné nebezpečí nehrozilo. V roce 2015 na náměstí v Jirkově na Chomutovsku směrem k Zemanovi hodil muž středních let rajče. Policie ho během pár vteřin zadržela. 

Tagy: Česko domácí mítink policie ČR ministr vnitra český prezident česká politika

Zdroje: ČTK