Dnes je pondělí 26. září 2022., Svátek má Andrea
Počasí dnes 10°C Dešťové přeháňky

Martin Bursík chválí Havla a potápí Jana Fischera: Lidé, dejte si na něj pozor

Martin Bursík chválí Havla a potápí Jana Fischera: Lidé, dejte si na něj pozor
zdroj: Mediafax

Při poslední prezidentské volbě byl jednou z nejdůležitějších postav předseda Strany zelených Martin Bursík. Do souboje s Václavem Klausem přivedl tehdy poměrně neznámého Jana Švejnara, a ten se nakonec stal velice silným protikandidátem. Podporovat ho bude i v přímé volbě, jejíž favorit Jan Fischer představuje pro bývalého ministra životního prostředí zlý sen.

Bývalý předseda Strany zelených a exministr životního prostředí Martin Bursík bude v přímé prezidentské volbě podporovat ekonoma Jana Švejnara, který byl kandidátem jeho strany už v roce 2008. „My jsme Jana Švejnara přivedli do prezidentské volby, i když mne od toho řada lidí odrazovala. Nikdo si nedokázal představit, když měl na počátku šest hlasů, že díky spolupráci z něj bude tak silný protikandidát Václava Klause. A kdyby volba nebyla podvod, korupce a manipulace, tak věřím, že by Švejnar vyhrál,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Martin Bursík.

Stejný kandidát by se mu v boji o Pražský hrad zamlouval i nyní. „Pro mne se nic nezměnilo, Jana Švejnara považuji za člověka, který se v zahraničí vypracoval, získal značný kredit, je váženým profesorem Michiganské univerzity, má obrovský přehled, kontakty, dokáže dobře reprezentovat. Z mého pohledu je Jan Švejnar jedinečný kandidát,“ nešetří bývalý šéf zelených pochvalnými slovy.

Předvídal, že Klausovo furiantství Česku v Evropě nic dobrého nepřinese

Zároveň Bursík poukazuje na to, že rolí prezidenta je lidi motivovat a spojovat. „V tomto ohledu byl můj odhad Václava Klause přesný. Předpokládal jsem, že jeho furiantství České republice v Evropě nic nepřinese. A do toho zemřel Václav Havel, poslední nositel autority a dobrého jména, které jsme měli v zahraničí,“ připomíná bývalý vicepremiér Topolánkovy vlády.

Právě na prvního porevolučního prezidenta vzpomíná jako na mimořádnou osobnost v čele státu. „První člověk, který přijal dalajlámu, byl Václav Havel. Prolomil tím ohromnou bariéru. Předtím se všichni politici báli a najednou se všichni chtěli s dalajlámou setkat. Ukázalo se, že Václav Havel by mimořádně principiální člověk a zároveň měl nesmírný cit vyhmátnout správnou dobu, která pomůže posunout dějiny dopředu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Martin Bursík.