Lidé se bouří, nechtějí krematorium pro zvířata

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Přes 3000 lidí se dosud podepsalo pod petici proti plánované výstavbě spalovny mrtvých zvířat v pražském Zličíně. Krematorium a rozptylová loučka pro zvířata by měly vzniknout nedaleko obytných domů a nového dětského hřiště. Zástupci petičního výboru dnes předali petici magistrátu.

Krematorium (ilustrační foto).

Krematorium (ilustrační foto).,zdroj: paranormal-activity.estranky.cz

Zvířecí pietní park by měl vzniknout na privátní parcele společnosti Benefit Development. "Společnost účelově užívá název pietní park, ale tím se jen snaží zastřít skutečný záměr, kterým je postavit krematorium a zvířecí hřbitov, kde bude až 1200 pomníků," stojí v petici.

Podle odpůrců projektu produkuje krematorium zplodiny, včetně popílku, které zamoří okolní zástavbu. "Plánovaný provoz spalovny je 16 hodin denně, při zpopelňování více než dvou tun uhynulých zvířat za 24 hodin," řekla dnes jedna z iniciátorek petice Tereza Nedělková. "Byli jsme veterináři upozorněni na to, že zápach při spalování zvířat je velice nepříjemný a přes veškeré filtry a jiná opatření není možné zabránit tomu, aby se šířil do okolí," dodala.

Proti záměru je také starostka městské části Zličín Marta Koropecká. "Je to šokující a absurdní projekt. Vedení obce je zásadně proti," řekla dnes starostka. Podle ní není možné uprostřed nové i staré zástavby zabírat další kus zeleně. "Představte si děti, jak si hrají na trávě na hřišti a vedle na rozptylové loučce rozprašují popel z mrtvých zvířat," uvedla Koropecká.

Kdekoliv, jen ne u nás...

Firma, která chce krematorium a hřbitov pro zvířata provozovat, nyní dopracovává projektovou dokumentaci. "Počítáme s tím, že projekt představíme i široké veřejnosti, jak nám to ukládá zákon. My se ničím netajíme. Jen nechápeme hysterii veřejnosti," řekla dnes členka představenstva firmy Benefit Development Milada Vondrušová. Bližší informace zatím poskytovat nechtěla.

Podle odpůrců zvířecího hřbitova by mělo být pietní místo umístěno jinde, nejlépe za hranicí Prahy.

Podle magistrátu je krematorium pro zvířata i se hřbitovem v Praze potřeba. "Praha je na jednom z prvních míst v Evropě, kde je nejvíce domácích zvířat. Takže potřebnost takového zařízení tu určitě je," řekl už dříve v médiích náměstek primátora Ivan Kabický.

Tagy: smrt

Zdroje: ČTK