Celé Česko trápí smog a prach. Lidem se špatně dýchá

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ve všech krajích ČR dnes průměrná denní koncentrace prachu v ovzduší překročila limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Na většině měřicích stanic se navíc podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pohybuje denní průměr kolem dvojnásobku limitu. V Ústeckém kraji kvůli tomu dnes ráno meteorologové vyhlásili smogovou situaci, v Moravskoslezském kraji platí už od pondělí.

Praha pod příkrovem smogu.

Praha pod příkrovem smogu.,zdroj: Mediafax

ČHMÚ vyhlásil smogovou situaci v Ústeckém kraji dnes v 02:08. Nejhorší stav ovzduší je na Mostecku a Chomutovsku, kde denní koncentrace prachu přesáhla podle nejnovějších údajů dvojnásobek limitu. Nad 100 mikrogramů prachu na metr krychlový se dostal denní průměr i v Litoměřicích. Vysoké hodnoty polétavého prachu naměřila většina stanic v regionu. Zda se situace v brzké době zlepší, zatím meteorologové nevědí.

Vedení kraje proto požádalo řidiče aut, aby pokud možno nevyjížděli. Také obyvatelé a podnikatelé v postižených místech by měli co nejvíc snížit množství škodlivin vypouštěných do ovzduší. Meteorologové doporučují, aby se lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a senioři venku vyhýbali zvýšené fyzické zátěži. Smog zřejmě může zhoršit i nemocnost, už v pátek bylo v kraji více než 10.700 nemocných chřipkou.

Všude je špatně

V Moravskoslezském kraji byla smogová situace vyhlášena už v pondělí v oblasti Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka. Na některých místech se sice situace během dneška mírně zlepšila, jinde ale naopak zase hodnoty stouply. Na více než polovině stanic ČHMÚ je mezní hranice koncentrace prachu stále překročena nejméně dvojnásobně. Nejvyšší údaje hlásí stanice Třinec-Kosmos. Meteorologové nepředpokládají, že se podmínky během noci výrazněji zlepší.

Kvalita ovzduší je špatná i na západě Čech. Jak v Plzeňském, tak v Karlovarském kraji byly na všech stanicích poslední údaje o denní koncentraci prachu nad dvojnásobkem limitu. Nejvyšší údaj naměřili meteorologové na stanici v Plzni - Slovanech, aktuálně více než 130 mikrogramů na metr krychlový.

Na Moravě a Slezku je hůř

"Znečištění prachem je v Plzni aktuálně stejně špatné, nebo horší než v Ústeckém či Moravskoslezském kraji," řekl lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. Zdravotníci krajské záchranné služby zaznamenali v posledních dnech nárůst případů dušnosti téměř o polovinu.

Smog trápí také střední Čechy. Nejvyšší hodnoty polétavého prachu meteorologové naměřili v Příbrami, denní koncentrace dosáhla více než 135 mikrogramů. Limity byly překročeny i na všech ostatních měřicích stanicích ve Středočeském kraji a Praze, ale všude kromě Příbrami se během dne dostali pod 100 mikrogramů na metr krychlový. Podle ČHMÚ vane zatím jen slabý proměnlivý vítr, který střední Čechy smogu zbavit nemůže.

V Brně se nemají hezky

Ani na Moravě se se smogem nepotýkají pouze regiony na severu území. V Olomouckém kraji rovněž denní koncentrace prachu překročily limit na všech stanicích. Ovzduší se ale během dneška nepatrně zlepšilo a koncentrace zůstává pod dvojnásobkem limitu. Nejhůře je na tom s 96 mikrogramy Prostějov. Minulý týden byla dokonce v kraji na dva dny vyhlášena smogová situace, ovšem na konci týdne se podmínky zlepšily.

Špatně se dýchá rovněž lidem v Brně a Mikulově. Na dvojnásobek limitu stoupla denní koncentrace prachu v brněnské ulici Zvonařka, hodnotě 100 mikrogramů se blíží i údaje ze středu města či brněnských Tuřan.

Tagy: Česko smog

Zdroje: ČTK