Janeček navrhl Senátu obžalobu Klause z vlastizrady kvůli amnestii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 1. 2013 11:18) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Miliardář a protikorupční aktivista Karel Janeček, který stojí za Nadačním fondem proti korupci, navrhl Senátu, aby zvážil kvůli amnestii podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s tím, že k Janečkovu návrhu se připojilo 17 organizací, zejména občanských iniciativ. Z dosavadních reakcí zákonodárců vyplývá, že návrhu nevyhoví.

Václav Klaus a Karel Janeček.

Václav Klaus a Karel Janeček.,zdroj: Redakce

Podle signatářů dopisu prezident jednal v rozporu s Listinou základních práv a svobod, překročil svůj ústavní slib, a tím i ústavu. Dopis cituje také právní řád, který definuje velezradu jako jednání prezidenta "směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". A právě to se podle signatářů stalo, napsal web.

"Prezident Klaus svojí novoroční amnestií udělil generální pardon celé jedné generaci gaunerů, a tím zasadil tvrdou ránu důvěře občanů v právní stát a demokracii," uvedl Janeček.

S možností obvinit Klause z velezrady si už dříve pohrávali někteří senátoři, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušit část novoroční amnestie o zastavení trestních stíhání. Podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla by ale bylo třeba prokázat, že Klaus amnestií záměrně pomohl uniknout trestní odpovědnosti těm, kteří pomohli rozjet privatizaci. Navíc poukázal na to, že trestem za velezradu by byla ztráta prezidentského mandátu, který Klausovi za půldruhého měsíce stejně skončí.

Poukázal na to dnes i předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož "případná žaloba pro velezradu by neměla příliš šancí". Až přímo volení prezidenti budou moci být případně zažalováni parlamentem za porušení ústavního pořádku, uvedl na dotaz.

Aktuálně.cz k tomu uvedlo, že podle Janečka by mělo řízení o velezradě potvrdit demokratický charakter republiky a obnovit důvěru občanů v právní stát a demokracii.

Tagy: Senát ČR prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK