Janukovyč chce ´všivé úředníky´ zbavit benefitů

- Aktuality autor: red

Nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se rozhodl rázně omezit svůj aparát a sáhnout státním úředníkům na služební požitky. Aby podtrhl pevnost svých úmyslů, snížil si vlastní plat na polovinu.

Podle ukrajinské agentury Unian po nástupu do úřadu Janukovyč s ohromením zjistil, jak rozsáhlý byrokratický aparát mu zanechali jeho předchůdci. Velkorysost projevil i nový premiér Mykola Azarov: někteří ministři jeho vlády, která je prý sama o sobě nejpočetnější v Evropě, mají až dvacet náměstků. 

"Není možné, aby každý všivý úředník měl služební auto s řidičem," rozčílil se Janukovyč při setkání s vedením ukrajinských odborů. Oznámil, že celkové náklady na chod prezidentského úřadu snižuje o pětinu a sám vystačí s polovičním platem. "Není to daň módě," upozornil. "Musíme zavést pořádek, aby se nám ve světě nesmáli." 

Zátah na drahá auta chystá i premiér Azarov. Při páteční návštěvě ve východoukrajinském Doněcku oznámil, že hodlá zmenšit rozdíly mezi chudými a bohatými a začít chce právě u aut.

"Nebudeme zvyšovat daně, ale bohatí se musejí podělit s chudými," prohlásil předseda vlády. "Cožpak se neumíme obejít bez mercedesů, rolls-royců a maybachů? Jestli to někdo nedokáže, ať auto zaplatí pětkrát." Náklady na reformu ekonomiky dopadnou podle něj výhradně na bohaté. 

Sám Azarov měl se služebním vozem problémy. Po nástupu do úřadu zjistil, že premiérský vůz je nepojízdný. "Jak může vypadat země, jejíž premiérka nemá ani spravené auto?" řekl Azarov na adresu své nenáviděné předchůdkyně Julije Tymošenkové. 

Bývalá předsedkyně vlády ve funkci podle kyjevského tisku jezdila soukromým obrněným mercedesem. Azarovovi po jeho výtkách vzkázala, aby jezdil na koni.

Tagy: Rusko EU Ukrajina janukovyc urednik

Zdroje: ČTK