Klaus přijal demisi ´zeleného´ ministra Dusíka

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus v pátek přijal demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka (za SZ). Ten z vlády odešel poté, co se neshodl s premiérem Janem Fischerem na modernizaci elektrárny Prunéřov II.

Ministr chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření. Jan Fischer takový postup prý neakceptoval. 

Ondřej Liška, předseda Strany zelených, která Dusíka do úřednické vlády nominovala, prohlásil, že zelení cítí i nadále odpovědnost za práci ministerstva životního prostředí. Liška nyní "ladí" termín svého setkání k tématu s premiérem. 

Mluvčí vlády Roman Prorok řekl, že premiér nevylučuje schůzku se zelenými. O jakýchkoli jménech je podle něj předčasné spekulovat. 

Pro diskusi je podle Lišky klíčové, zda bude nový ministr moci řídit svůj resort a rozhodovat plnohodnotně. Pokud má ze setkání vzejít dohoda, musí být jejím základem ochota respektovat kompetence ministra životního prostředí a jeho právo nezávisle a věcně rozhodovat o problémech spadajících do jeho kompetence. V konkrétních kauzách, jako je právě otázka elektrárny Prunéřov II., musí být podle Lišky zřejmé, že ministrovo rozhodování nebude ovlivňováno vnějšími vlivy. Zelení tvrdí, že v podobných případech rozhoduje "všemocný" ČEZ.

"Rád se seznámím s návrhem pana premiéra, jak situaci řešit," podotkl Liška. Připomněl, že v květnu se konají parlamentní volby a nyní dohodnuté řešení bude "tak jako tak přechodné". 

Liška dodal, že chápe zájem dalších stran, jež si "brousí zuby na prostředky, které jsou v gesci tohoto ministerstva". SZ se podle něj chce s premiérem dohodnout na tom, jak má ministerstvo pokračovat v práci. Připomněl, že zelení jej vedli v koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) a nominovali nestranické odborníky do Fischerovy vlády. 

O žádných konkrétních jménech nechtěl Liška spekulovat. Média nicméně přinesla jméno Dusíkovy náměstkyně Rut Bízkové (ODS). Končící ministr řekl, že by si dovedl představit, že by ho nahradila.

Jak by se zachovala v kauze Prunéřov, nechtěl odhadovat, podotknul ale, že občanští demokraté mají na téma jiný pohled. Bízková byla v minulosti v ČEZ zaměstnaná, v letech 1994 až 1998 pracovala jako tisková mluvčí uhelných elektráren ČEZ. "Zatím platí, že MŽP obsazovala Strana zelených, a pokud se s premiérem nedohodnou jinak, oni (zelení) vyšlou do vlády svého člověka," sdělila Bízková na dotaz, zda ji ODS nominovala.

Tagy: Vláda dusík ministr demise zelení

Zdroje: ČTK