Jan Burian je opět ředitelem Národního divadla

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr kultury Jiří Balvín opět jmenoval Jana Buriana do funkce ředitele Národního divadla v Praze. Burian dnes na ministerstvu přijal jmenovací dekret do vedení ND avšak s podmínkou, že se obnoví jeho bývalé vedení. Není si podle svých slov například jist, zda se vrátí šéf Činohry ND Michal Dočekal a další lidé, to se vše musí podle něj nyní vyřešit. 

Jan Burian

Jan Burian,zdroj: Profimedia.cz

Burian dodal, že jestliže mohl být jako šéf ND během hodiny odvolán, tak stejně rychle může on sám odstoupit z této funkce. Balvín odvolal Buriana ve čtvrtek, tedy po několika hodinách, kdy byl ředitel první české scény ve funkci. Vysloužil si za to kritiku politiků i kulturní obce. Premiér Jiří Rusnok mu pak nařídil Buriana do funkce vrátit. Ministr Balvín dnes ráno řekl, že vyhoví přání kulturní veřejnosti. 

Jako první argument Burianova odvolání ministr nejprve uvedl, že nevzešel z výběrového řízení, postupně důvody rozšiřoval. Burian své odvolání odmítl a argumentoval tím, že byl vybrán podle všech evropských standardů, což potvrdila i expertní komise. 

Už ve čtvrtek kvůli odvolání Buriana rezignoval šéf Činohry ND Dočekal, do svých funkcí nenastoupilo nové vedení Opery Národního divadla a rezignaci nevyloučil umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska. Na protest proti Burianovu odvolání oznámila asi desítka známých herců ND, že podají výpověď. Mezi nimi i herci Miroslav Donutil, David Prachař a Ondřej Pavelka, kteří dnes prohlásili, že se přesto, že Balvín Buriana do funkce vrátil, stále vrátit nechtějí. 

Tagy: Ministerstvo kultury Národní divadlo

Zdroje: ČTK