ODS Rusnoka před hlasováním na klub nepozve, TOP 09 také ne

- Aktuality autor: Michal Polák

ODS nepozve premiéra Jiřího Rusnoka na jednání svého poslaneckého klubu a nebude s ním jednat o podpoře vlády. Shodlo se na tom grémium strany. Podobně se zřejmě zachová i TOP 09. Podle prvního místopředsedy Miroslava Kalouska rozhodne klub, který se sejde ve středu ráno, poslanci ale jednáním s Rusnokem zatím nejsou nakloněni. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka, kterou jmenoval prezident Miloš Zeman, dnes dopoledne schválila své programové prohlášení a příští týden požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru. ODS ani TOP 09 vládu podpořit nechtějí. 

Představitelé strany ODS

Představitelé strany ODS,zdroj: ODS

Obě bývalé koaliční strany také trvají na tom, že jejich hlavním cílem je "uhájení principu parlamentní demokracie" a dnes zveřejněné priority Rusnokova kabinetu nechtějí komentovat. Podle Kalouska by podrobná diskuse o prioritách programového prohlášení Rusnokovy vlády byla jen odváděním pozornosti od zásadního problému k detailům a zastírala by skutečný stav věci. 

"Zástupci Občanské demokratické strany nebudou zvát úřadujícího premiéra Jiřího Rusnoka na jednání poslaneckého klubu a jednat s ním o případné podpoře jeho vlády. Vláda Jiřího Rusnoka byla jmenována mimo vůli demokraticky zvolených stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, a z pohledu systému standardní parlamentní demokracie je tudíž nelegitimní," uvedlo v prohlášení grémium ODS. 

ODS nesouhlasí s personálními změnami, které Rusnokova vláda dělá. "I toto je důvodem k tomu, že ODS odmítá jednat s premiérem Rusnokem o programovém prohlášení a podpoře vlády," uvedlo grémium. 

Vláda neúspěšných SPOZ

"Vláda ve volbách neúspěšné SPOZ (označovaná jako Rusnokova) jak svým samotným vznikem, tak svými praktickými kroky představuje destabilizaci a ohrožení systému jako takového," uvedl Kalousek

Podle něj v posledních dvaceti letech vždy předstupovala vláda před Sněmovnu, aby ve svém programovém prohlášení předložila priority, které bude prosazovat v rámci systému liberální parlamentní demokracie a vyvážené dělby moci mezi ústavními institucemi. "Tyto priority pak byly potvrzením smlouvy s voliči, kterou uzavíraly ve volbách úspěšné parlamentní strany," zdůraznil Kalousek

Tagy: ODS TOP 09 úřednická vláda

Zdroje: ČTK