Jak si dnes najít práci? Na internetu.
Konkurence na pracovním trhu se proti loňskému roku zvyšila a výsledkem je i výrazný nárůst počtu návštěvníků internetových portálů, které pracovní příležitosti nabízejí.
O tom jak se s touto složitou situací na pracovním trhu vypořádat, jak v této konkurenci obstát a najít si novou práci pomocí internetu vám v následujícím článku poskytnou alespoň několik základních rad personalisté z pracovního portálu Správnýkrok.cz.
Předtím než začnete hledat, si ujasněte, jakou práci hledáte a proč
Na začátek je dobré udělat si jasno v cílech a vašich možnostech. Ušetříte si tím hodně času a zbytečného bloumání. Zkuste si nejdříve odpovědět na několik jednoduchých otázek: Proč hledám práci? Jaká práce mě bude bavit? Co umím, na co mám praxi? Mám dostatečnou kvalifikaci? Jsem ochoten za prací dojíždět? Jak daleko? Pokud si uděláte jasno v těchto základních bodech, můžete se pustit do samotného hledání. Co tedy můžete udělat proto, abyste našli práci? Můžete sami aktivně prohlížet pracovní nabídky, využít služeb internetových vyhledávacích agentů, umístit své CV na internetu a nabídnout tak potenciálním zaměstnavatelům vlastní životopis, zeptat se známých, nebo oslovit firmy napřímo. Ideální je samozřejmě kombinace všech těchto nástrojů. Všechno tohle můžete udělat na internetu velmi rychle a z pohodlí vašeho domova.
Kde hledat?
Na českém internetu existují desítky serverů, které uveřejňují nabídky práce. Jejich obsah se velmi často překrývá a tak si můžete vybrat ty, které vám uživatelsky nejvíce vyhovují. Vyberte si tři servery a ty pečlivě sledujte. Jaké servery zahrnete do svého výběru, by mělo záležet na následujících podmínkách:
• zveřejňují volná místa, která odpovídají vašemu zájmu
• dobře se vám s nimi pracuje (nechcete na nich strávit zbytečně hodně času)
• umožňují hledat podle podstatných kritérií (lokalita, dojezdová vzdálenost, obor, pozice, informace o firmě, uložit parametry hledání)
Procházejte inzeráty, které odpovídají vašemu zájmu a možnostem. Než se rozhodnete na některé z nich odpovědět, rozmyslete si, jestli byste některé z nich z vašeho výběru neměli vyřadit, protože jsou příliš na okraji vašeho zájmu. Ušetříte si tím čas a práci s odpovídáním.
Nabídněte sami sebe
Řada volných míst se vůbec ve formě inzerátu neobjeví, firmy je obsazují na základě životopisů, které mají interně k dispozici. Pokud nechcete, aby vám nějaké zajímavé místo uteklo, nebo prostě jen chcete mít přehled, zaregistrujte se a založte si vlastní životopis na internetu. Personalisté, které váš životopis zaujme, se vám ozvou s vlastní nabídkou. Návod co podstatného napsat do životopisu najdete třeba tady.
Důležité pro vás je udržet si životopis aktuální a snadno použitelný, a proto při jeho zakládání zvažte, zda pracovní servery nabízejí následující služby:
• životopis odpovídá standardům a je v něm místo pro fotografii, vzdělání, praxi, dovednosti i shrnutí
• můžete si jej vyplnit přímo na internetu (ideálně pomocí editoru CV)
• k vašemu životopisu se můžete kdykoli vrátit a snadno jej upravovat a aktualizovat (udržujte vaše CV stále aktuální, i když práci zrovna nehledáte)
• životopis můžete použít i jinde – možnost tisku nebo uložení či export do souboru PDF
• možnost přidat k CV i svůj video profil či videovizitku
Váš životopis nemusíte zveřejňovat pouze na serverech určených výhradně pro hledání práce. Můžete jej udržovat aktuální pomocí některé ze sociálních sítí (jako třeba LinkedIn a nyní nově i např. pomocí Facebooku).
Hledejte přes známé
Pro mnoho lidí je důležité vědět, do jakého prostředí se v nové práci dostanou. Jaké tam opravdu budou podmínky. Proto hledají nějaké spolehlivé reference a zkušenosti jiných lidí. V zásadě máte dvě možnosti, podívat se na hodnocení firem, které zveřejňují některé portály, nebo se zeptat vašich známých a nejlépe jejich známých. K tomu vám pohodlně poslouží sociální sítě. Máte-li tedy profil na Facebooku nebo na jiné sociální síti neváhejte jej propojit s vaším životopisem na některém z portálů pro hledání práce (opět si tím ušetříte čas). Dále samozřejmě využijte sociální sítě, zveřejněte, že hledáte práci a požádejte svoje kolegy a přátele o doporučení, radu, či referenci.
Co o sobě napsat do CV?
Pryč jsou doby, kdy psaní životopisu znamenalo slohovou práci o vzdělání a rodinných poměrech kandidáta, byť se s tímto "prehistorickým" typem ještě stále často potkáváme. Snažte se o sobě stručně a přehledně napsat co nejlepší a zajímavé avšak zcela pravdivé informace (vězte, že na podvod se stejně přijde a k ničemu vám nebude). Zapište všechnu vaší relevantní praxi, školy a školení. Popište, jak vaše práce vypadala a jaké úkoly jste v ní plnili. Nezapomeňte vyzdvihnout, jaké úspěchy jste v práci dosáhli a čeho si na vaší práci nejvíce vážíte. Životopis nemusíte vyrábět od nuly, využijte šablon, které nabízejí jednotlivé servery. Vyberte si však takový, který se vám bude líbit a také takový, který se vám bude dobře vyplňovat a aktualizovat.
Jak si založit CV?
Nejdříve je samozřejmě třeba se zaregistrovat na některém z pracovních serverů. Registrace vám zpravidla nezabere více než 2 minuty. Následně do vaší emailové schránky obdržíte potvrzovací email o registraci a po potvrzení proklikem už můžete přistoupit k samotnému vyplnění CV. Pokud již máte vytvořen profil v sociální síti Facebook, můžete ušetřit čas a použít jej i pro registraci na portálu Správnýkrok.cz. Budete tak moci používat stejné jméno a heslo pro oba účty a navíc automaticky získáte ve vašem CV již vámi vyplněné údaje z Facebooku a budete moci využívat Facebook i pro budování svých profesních vztahů a vazeb (jako např. v případě LinkedIn). S vyplněním strukturovaného životopisu vám pomůže přehledný editor CV. Čím lépe a kompletněji svůj životopis vyplníte, tím větší šanci máte, že zaujme personalistu právě s pozicí, která odpovídá vaší kvalifikaci a kterou hledáte. Soustřeďte se hlavně na sekce shrnutí a praxe, které jsou pro personalisty při prohledávání životopisů v drtivé většině případů klíčové. Součástí vašeho CV může být i stručný motivační dopis, proč na danou pozici reagujete a některé portály umožňují přiložit i vlastní tzv. videovizitku (Video CV). Po vyplnění CV nezapomeňte před uveřejněním veškeré údaje ještě jednou zkontrolovat. Na závěr si nastavte automatického vyhledávacího agenta na hlídání odpovídajících pracovních nabídek. Budete jednak lépe dohledatelní pro personalisty a ještě automaticky informovaní o nových pozicích.
Jak odpovědět na inzerát?
Když odpovídáte na inzerát, napište jednoduchý motivační dopis, ve kterém stručně vylíčíte, proč považujete tuto práci pro vás za vhodnou a proč považujete sebe za vhodného kandidáta pro výkon tohoto povolání. K dopisu samozřejmě přiložte CV, které bude upravené pro konkrétní použití, zdůrazněte ty body, které jsou nejvíce relevantní a důležité dané pozici. Každá práce a pozice klade na kandidáty trochu jiné požadavky a vyžaduje jiné zkušenosti. Pokud tedy odpovídáte na inzerát, ubezpečte se, že vaše CV co nejpřesněji odpovídá požadavkům uvedeným v inzerátu. Nemusíte si nic vymýšlet nebo přikrášlovat, prostě jen formulujte životopis tak, aby byl v co největší shodě s požadavky inzerátu.
Jak často hledat?
Nové pracovní nabídky se na internetu objevují prakticky neustále. Nemusíte však sedět pořád u internetu a hlídat kdy se objeví nový inzerát odpovídající vašim požadavkům. Najděte si čas, který pravidelně věnujete hledání práce, prohlédnout nové inzeráty stačí jednou za týden, ideálně uprostřed týdne. Pokud opravdu nechcete, aby vám něco uteklo, můžete si nastavit automatický filtr nabídek (tzv. vyhledávacího agenta), který bude za vás hlídat, jestli se objevila nějaká zajímavá nabídka. Tuto službu nabízejí prakticky všechny pracovní servery.
Kde tedy hledat?
Nejznámější servery: Jobs.cz, Monster.cz, Sprace.cz, Správnýkrok.cz, Prace.cz
Alternativní servery: Jobcity.cz, Agentka.cz, Praceprace.cz, CVonline.cz, Jobdnes.cz, Profesia.cz
Řádková inzerce: Annonce
Sociální sítě: LinkedIn, Facebook, DREEMnet na serveru Správnýkrok.cz
Co můžete najít za funkce na jednotlivých serverech:
Hledání dle lokality, dojezdové vzdálenosti, oboru, typu pozice, hlídání aktuálních pozic (vyhledávací agenti/filtry), zveřejnění životopisu, videovizitka (video CV), porovnání mezd, hodnocení firem, reference uživatelů, propojení sociálních sítí (Facebook), rady a doporučení personalistů.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 12.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,040 | 25,160 |
USD | 23,840 | 24,020 |