Izrael zaútočil v Gaze během příměří. Na tržišti zabily rakety 15 lidí

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Izrael podnikl letecký nálet na tržiště během příměří, které sám vyhlásil. Rakety z Židovského státu dopadly také na školu plnou uprchlíků, která je pod záštitou OSN. Izrael tvrdí, že pouze opětoval palbu. Hamas totiž používá civilní budovy jako úkryt. Dokládají to rakety nalezené ve škole, nebo ostřelovač v budově Červeného kříže. Civilisté v Pásmu Gazy vyrazili po vyhlášení příměří na tržiště. Na to vzápětí dopadly rakety a zabily několik lidí. Klid zbraní se totiž nevztahoval na místa, kde boje již zuří. Proto tento krok označili Palestinci za čistě mediální gesto.

(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie),zdroj: Getty Images

Izraelské útoky usmrtily v Pásmu Gazy od půlnoci nejméně 90 Palestinců. Palestinský server Maan oznámil, že Izrael pokračoval v útocích, i když vyhlásil na středeční odpoledne čtyřhodinové humanitární příměří. V tomto období Izraelci podle tohoto zdroje zabili 27 lidí, 15 z nich na rušném tržišti v Gaze. V raketové palbě na Izrael pokračoval také Hamas, protiraketová obrana nad městem Aškelon sestřelila dvě rakety. Boje trvají 23. dnem a bylo při nich zabito více než 1200 Palestinců, 55 Izraelců a jeden Thajec.

Kromě tržiště byl v době příměří, jež mělo trvat od 14:00 do 18:00 SELČ, terčem útoků také Chán Júnis na jihu Pásma, kde přišlo o život sedm lidí. Na tržišti bylo v době náletu mnoho Gazanů, kteří byli přesvědčeni, že jsou v době příměří v bezpečí.

Izrael sice vyhlásil humanitární přestávku, avšak s výhradou, že bude pokračovat v operacích na místech, kde se bojovalo dosud. Jeho protivník, radikální Hamas, to označil za zbytečné příměří, určené pouze médiím.

Izraelská armáda od půlnoci zaútočila na více než 100 cílů. Bylo mezi nimi i pět mešit, které prý sloužily jako skladiště zbraní. Vojáci rovněž zničili tři tunely a objevili další, ve kterém bylo ukryto velké množství útočných pušek a granátů.

Při jednom z útoku byla zasažena škola fungující jako úkryt pod záštitou OSN. Organizace z útoku, který si vyžádal na 19 mrtvých, obvinila Izrael. Izraelci se brání, prý jen opětovali střelbu. Školu jako úkryt využívají stovky lidí. Spravuje ji Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), podle nějž byla škola terčem útoku už potřetí. Mluvčí UNRWA Chris Gunness BBC řekl, že organizace informovala Izrael celkem sedmnáctkrát o tom, že škola slouží jako úkryt pro uprchlíky. "Naposledy to bylo jen hodiny před osudným útokem," uvedl Gunness. Izraelská armáda se brání. Podle armádní mluvčí na vojáky zaútočili z pozic v okolí školy militanti a oni tak jen opětovali střelbu.

Izrael v rámci operace také zatkl několik desítek členů Hamasu. Jeden z nich při výslechu přiznal, že se zúčastnil výcviku v únosech, přepadech tanků a používání paraglidu. Spolu s deseti spolubojovníky se prý cvičil v létání v Malajsii. Ukázal rovněž vyšetřovatelům pozici odstřelovače v jednom patře budovy Červeného kříže.

UNRWA uvedla, že po izraelských výzvách k evakuaci celých obytných čtvrtí našlo v jejích školách a budovách útočiště více než 200 tisíc Palestinců a organizace se nachází v "bodě zlomu". UNRWA rovněž připustila nález skrýše s raketami v jedné ze škol. Vinu ale nedala žádné straně.

Egypt v úterý uvedl, že reviduje návrh bezpodmínečného příměří, které Izrael původně přijal, ale Hamas zamítl. Nový návrh prý předloží palestinské delegaci. Představitel Izraele uvedl, že Jeruzalém by mohl do Káhiry vyslat svého zástupce.

Konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas se vyostřil po únosu a vraždě tří izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu a následném zabití palestinského chlapce v Jeruzalémě. Území Izraele je pod neustálou raketovou palbou, izraelské letectvo útočí zpět na cíle v Pásmu Gazy a zahájilo rovněž pozemní operaci. Od začátku izraelské operace Ochranné ostří, která byla zahájena 8. července, palestinští radikálové vypálili na území Hamasu přes 2670 raket, uvedla izraelská armáda.

Tagy: armáda Izrael rakety nalet palestinsko-izraelský konflikt pásmo Gazy

Zdroje: ČTK