Italský parlament Montimu věří

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Italští poslanci dnes drtivou většinou vyslovili důvěru kabinetu premiéra Maria Montiho. Už ve čtvrtek vláda získala důvěru Senátu. Nový kabinet by měl zemi vést do řádných parlamentních voleb v roce 2013 a jeho úkolem je vyvést zemi z dluhové krize.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vládu podpořilo 556 poslanců, proti jich hlasovalo 61. Montiho kabinet získal hlasy všech velkých stran s výjimkou separatistické Ligy severu (LN), která se podílela na předchozím kabinetu Silvia Berlusconiho. Představitelé LN už dříve dávali najevo, že s jmenováním Montiho do čela kabinetu nesouhlasí.

Tvrdší podmínky

Montiho vláda by měla přijmout úsporná opatření s cílem zajistit jen v příštím roce rozpočtové škrty ve výši 25 miliard eur (asi 640 miliard korun). Vláda bude ovšem také podporovat opatření směřující k hospodářskému růstu, což má zajistit zvýšení produktivity práce a konkurenceschopnosti.

Premiér před získáním důvěry poslancům slíbil, že bude bojovat proti daňovým únikům a že provede penzijní reformu. Zároveň zdůraznil, že síla i bolestivost reforem jeho úřednické vlády bude záviset na tom, zda připravené návrhy získají podporu v parlamentu.

Monti také upozornil, že připravené kroky budou nepopulární. Vyzval ale poslance, aby nepodléhaly snaze o získání politických bodů tím, že by jeho vládu svrhli. "Pokud selžeme a nedokážeme provést potřebné reformy, budeme brzy čelit ještě tvrdším podmínkám," řekl premiér.

Setká se s evropskými představiteli

Berlusconiho strana Lid svobody už dříve upozornila, že její podpora Montiho kabinetu je podmínečná. Straně se nelíbí především plán vlády na zavedení daně z majetku. Sám Berlusconi ale dnes vyjádřil přesvědčení, že Montiho vláda vydrží až do řádného termínu voleb.

Monti dnes rovněž zdůraznil, že pro budoucnost společné evropské měny eura bude důležité, jak se bude situace v Itálii v nejbližších týdnech vyvíjet. Nový premiér se kvůli tomu už příští týden setká s evropskými představiteli. V úterý se v Bruselu sejde s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem, ve čtvrtek pak ve Štrasburku s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Tagy: Vláda Itálie monti

Zdroje: ČTK