Válka o euro nekončí: Cameron a Merkelová se vůbec neshodli

- Aktuality autor: Danica Klein

Šéfové vlád Británie a Německa na dnešní schůzce vyjádřili rozdílné názory na strategii řešení dluhové krize eurozóny. Zatímco britský premiér David Cameron zdůraznil nutnost "rozhodného zásahu" ze všech dostupných "zbraní", německá kancléřka Angela Merkelová se chce držet postupných kroků. Oběma státníkům se ani nepodařilo zmírnit rozpor v otázce daně z finančních transakcí, kterou Británie striktně odmítá.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Cameron na tiskové konferenci připustil, že mezi oběma zeměmi jsou na řešení krize názorové rozdíly, a prohlásil, že podle něj by eurozóna měla k boji proti krizi využít všech svých nástrojů a institucí, to znamená i Evropské centrální banky. Merkelová souhlasila s tím, že je nutné dělat více, zdůraznila ale, že žádné rychlé řešení krize neexistuje.

"Moje němčina není moc dobrá, ale bazuka je superwaffe, je to tak?" odpověděl Cameron na otázku ohledně jeho výzvy, aby eurozóna proti krizi použila přístup "velké bazuky".

Rekapitalizace bank

"Kancléřka a já jsme se shodli, že ať to nazýváme jakkoli, musíme podniknout rozhodný zásah, který pomůže eurozónu stabilizovat," dodal Cameron podle agentury Reuters. Vedle účinného řešení řecké krize se zmínil o výrazném posílení záchranného eurofondu EFSF a rekapitalizaci bank.

Merkelová ale byla opatrnější. "Britský požadavek, abychom využili rozsáhlého arzenálu, a vrátili tím eurozóně důvěryhodnost, je správný. Musíme ale dbát na to, abychom nepředstírali, že můžeme použít palebnou sílu, kterou nemáme, protože trhy si velmi rychle uvědomí, že to fungovat nebude," prohlásila Merkelová.

Německo se dostává pod silný tlak, protože odmítá výzvy z EU i ze světa na razantnější zásahy, které by vedla hlavně ECB. Ta by podle zastánců důraznějšího řešení měla fungovat jako věřitel poslední instance pro členy eurozóny nebo jako záloha pro fond EFSF.

Pod kontrolou

Merkelová však výraznější zapojení ECB do řešení krize odmítá, pod vlivem postoje Bundesbanky, která to označuje za porušení mandátu banky a její povinnosti udržovat nízkou inflaci. Merkelová naopak prosazuje změny ve smlouvě o EU, které by ostatní země eura donutily podřídit se německé fiskální disciplíně.

Oba státníci se snažili zlehčit vzájemné rozdíly na řešení dluhové krize, které vyvolaly slovní války mezi politiky a médii obou zemí. Merkelová poukázala na to, že obě země mají společný zájem na ozdravení veřejných financí v Evropě a udržení společného rozpočtu Evropské unie pod kontrolou. Vyzvedla význam Británie jako člena EU, třebaže země není součástí eurozóny.

Británie však nezmírnila svůj odpor proti plánu zavést v celé EU daň z finančních transakcí, která by mohla vytlačit obchodování s finančními nástroji z Londýna do zámoří. Merkelová na otázku po této dani řekla, že žádný pokrok v překonávání názorového rozporu na tuto věc nenastal.

Evropa náhle mluví německy

Přední představitelé eurozóny na Británii kvůli její opozici vůči zamýšlené dani ostře útočí a zpochybňují její právo na účast v diskusích o řešení krize. Předseda "euroskupiny" ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker dnes v německém rozhlase Deutsche Welle prohlásil, že Británie by neměla diktovat měnové unii, jak má postupovat, údajně proto, že je ještě zadluženější než průměr eurozóny. "Jsme pro dialog. ale jsme proti tomu, aby nám diktovali ti, kteří si vedou hůře než my," řekl Juncker.

Na Británii se také množí útoky německých politiků a parlamentní předák vládní konzervativní strany CDU tento týden prohlásil, že Británie "se stará pouze o své vlastní zájmy", a triumfálně oznámil, že "Evropa náhle mluví německy". To vyvolalo ostré reakce britského tisku a list Daily Mail napsal: "Nemusíme se už bát vojenských holínek, o to větší strach ale musíme mít z německé panovačnosti." "Co ještě dělá Anglie v EU?" ptal se na oplátku nejčtenější německý list Bild dnes ráno před Cameronovou návštěvou.

Tagy: Euro Německo britanie valka

Zdroje: ČTK