Internetová verze MF Dnes a LN bude jen za peníze

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Internetovou verzi tištěného vydání deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny bude od pondělí 11. dubna možné si přečíst jen za peníze. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou zveřejnilo vydavatelství Mafra.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vydavatelství současně přislíbilo dokonalejší internetovou podobu obou deníků. On-line zpravodajství www.lidovky.cz a www.idnes.cz bude nadále zdarma. K podobnému kroku přistoupily počátkem dubna Hospodářské noviny. 

V současnosti si lze na webových stránkách přečíst vydání Mladé fronty Dnes i Lidových novin zdarma. Například v případě Lidových novin je však nutné počkat si do 23:55 dne vydání. Nově bude možné koupit si internetové vydání prostřednictvím SMS, a to za deset korun.

Zároveň bude možné si webovou verzi novin předplatit, měsíční přístup vyjde u každého z deníků na 250 korun, zaplatit bude možné například kreditní kartou. Součástí placené služby bude také přístup do archivu takto zakoupených vydání. 

Na webu levnější než v tištěné podobě

Na internetu tak deníky vyjdou levněji než v tištěné podobě. Mladá fronta Dnes stojí na stánku v pondělí a ve čtvrtek 18 korun, v ostatní dny 15 Kč, měsíční předplatné je za 349 Kč. Lidové noviny jsou na stánku za 18 korun v pátek a v sobotu, v ostatní dny za 15 Kč, měsíční předplatné stojí 350 korun. 

Na zpoplatněných stránkách bude nadále možné číst v textové podobě všechny články aktuálních vydání. "Pro ty, kteří noviny čtou na počítači, však přibývá komfortní služba - prohlížení stránek listu tak, jak vypadá v tištěné podobě na papíře," uvedlo vydavatelství. Čtenář tak na internetu uvidí skutečnou novinovou stránku s fotografiemi. 

Čásenský: Informace něco stojí

Právě tato nová služba je podle vydavatele jedním z důvodů, proč bude přístup zpoplatněn. "Když si koupíte Mladou frontu Dnes v papírové podobě na stánku, také za ni musíte dát peníze. Informace prostě něco stojí," komentoval změnu šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský. 

"Noviny mají stále mnohem vyšší hodnotu než internetové zpravodajství, proto přístup k vydání, byť elektronickému, zpoplatňujeme," doplnil výkonný ředitel Lidových novin Dalibor Balšínek. 

Ke zpoplatnění webového verze svého tištěného vydání počátkem dubna přistoupily Hospodářské noviny vydávané vydavatelstvím Economia. Volně přístupné zde zůstaly pouze perexy zpráv. Také zde zůstalo on-line zpravodajství na www.ihned.cz zdarma.

Tagy: peníze internet deníky

Zdroje: ČTK