ODS a vyloučená Kočí už odepsaly Johna na vnitru

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kristýna Kočí, do čtvrtka předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných, odmítá podpořit vládu, v níž by jako ministr vnitra zůstal předseda VV Radek John. Johna na vnitru nechtějí ani zástupci ODS. Naposledy se tak vyjádřil šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

John by podle Tluchoře neměl nadále zůstávat v křesle ministra vnitra. Vnitro nesmí být svázané s byznysem, řekl České televizi. O změnách v kabinetu by měli začít koaliční lídři jednat večer, Tluchoř také očekává, že se v brzké době sejde výkonná rada ODS, aby dala vyjednávačům mandát k dalšímu postupu. 

Předseda ODS Petr Nečas v pátek po přijetí rezignace ministra dopravy a lídra VV Víta Bárty uvedl, že chce během jara kabinet rekonstruovat. Je podle něj legitimní jednat o tom, zda má ministerstvo vnitra zůstat v gesci Věcí veřejných. Strana je úzce propojena s agenturou ABL, kterou Bárta vlastnil před vstupem do politiky a jejíž zájmy chtěl podle dokumentů zveřejněných v pátečním vydání Mladé fronty Dnes v politice prosazovat. Věci veřejné Tluchoř nazval dceřinou společností ABL. 

Setkání s Kočí. Do ODS prý nepřestupuje

Tluchoř se v pátek neformálně setkal s bývalou šéfkou sněmovní frakce VV Kristýnou Kočí, kterou ve čtvrtek její straničtí kolegové vyloučili z VV. Šlo podle něj o přátelské setkání, přítomen mu byl i předseda sněmovního klubu TOP 09 - Starostové Petr Gazdík. Tluchoř odmítl, že by s Kočí hovořili o jejím případné stranickém přestupu. 

Kočí: Vládu s Johnem nepodpořím

Kočí předtím řekla, že nebude podporovat vládu, v níž by John byl ministrem vnitra. "Žádný z členů vlády už nemůže věřit tomu, že jejich vláda bude protikorupční, pokud v ní bude ministrem vnitra Radek John," poznamenala Kočí.

Ocenila zároveň, že ministr dopravy Vít Bárta přijal politickou odpovědnost a rezignoval na svou funkci. Zároveň ale řekla, že nerozumí tomu, jak může Bárta trvat na kandidatuře na předsedu VV a jak za ním může vedení strany stále stát. 

Podle poslankyně se nyní k věci musí vyjádřit především vládní koalice a předseda vlády Petr Nečas (ODS). "Žádný z členů vlády už nemůže věřit tomu, že jejich vláda bude protikorupční, pokud v ní bude ministrem vnitra Radek John," poznamenala Kočí. Zopakovala, že John byl o pokusu ji zkorumpovat informován a nic neudělal.  "Věřím tomu, že žádný občan nemůže chtít, aby takovýto člověk byl ministrem vnitra," dodala.

Odměna za obnovení loajality?

Kočí byla ve čtvrtek vyloučena z Věcí veřejných i jejího poslaneckého klubu, když vyšlo najevo, že také ona podala na Bártu trestní oznámení kvůli pokusu ji uplatit. V pátek od něj dostala půl milionu korun, podle jejího vyjádření to měla být odměna za obnovení její loajality po několikatýdenní kritice vnitrostranických praktik a za zachování jednotného vystupování poslanců VV. 

Poslankyně trvá na tom, že o úplatku své spolustraníky informovala. Ti se nyní prý jen snaží "vylhat ze složité situace, do které se dostali". Jako prvního o věci zpravila místopředsedu Jaroslava Škárku, hned před týdnem, kdy od Bárty půlmilion korun převzala, uvedla. 

Škárka je druhým z rebelů vyloučených z VV. Právě on jako první veřejně oznámil, že jej Bárta uplácel. Bárta tvrdí, že mu jako starému známému peníze půjčil. 

John: Proč jsi peníze přijímala?

Johna Kočí podle svých slov informovala v úterý na "tajném nátlakovém jednání na ministerstvu dopravy". Ministr vnitra se jí v reakci prý pouze zeptal, proč peníze přijímala. 

Verze Kočí se v termínech shoduje s informacemi, které o věci řekl Radek John. V úterý prý na šéfku svého poslaneckého klubu "udeřil" poté, co Bárta své spolustraníky informoval, že kromě Škárky půjčil vyšší částku i Kočí.

Kočí: Kodex jsem neporušila, naopak

"Jaktože jsi nešla okamžitě na policii? Jaktože jsi šla jednat s panem Bártou na K9, jako by se nic nestalo?... Jaktože jsi podle kodexu neinformovala předsedu strany? Ona to neuměla vysvětlit," popisoval situaci John. 

Bárta podle Kočí navíc ve čtvrtek svým spolustraníkům tvrdil, že to ona si řekla o celkem šestimilionový úplatek a předaných 500 tisíc korun vysvětloval jako první splátku této částky. 

Kočí také řekla, že v souladu s etickým kodexem strany informovala v neformálním rozhovoru i šéfku stranické protikorupční komise poslankyni Lenku Andrýsovou. Ta to ale v textové zprávě popřela. "Kristýna byla mou dobrou kamarádkou. Lidsky mne její výroky velmi zklamaly. Neobdržela jsem od ní žádné oficiální nahlášení korupční nabídky. Je mi to celé opravdu líto," uvedla Andrýsová.

Tagy: Vláda podpora Kočí

Zdroje: ČTK