Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

I Kalousek by zvládl žít skromně. Ale nemá čas, soptí senátor

I Kalousek by zvládl žít skromně. Ale nemá čas, soptí senátor
zdroj: Mediafax

Alespoň na týden se na vlastní kůži přesvědčí tři poslanci, jaké to je vystačit s penězi z nejčastější mzdy v Česku. Na tuto výzvu MF Dnes kývli Petr Gazdík, Lenka Kohoutová a Jan Chvojka. Budou mít k dispozici 2800 Kč. Tato částka vychází z nejčastější hrubé mzdy 21 000 korun, z toho je 16 500 čistého. Vyděleno třiceti a vynásobeno sedmi dává týdenní obnos 3850 Kč. Z toho bylo ještě odečteno 27 procent, což jsou průměrné výdaje domácnosti na bydlení, vodu a energie.

„Rád si to zkusím. Už kvůli těm e-mailům, které mi teď chodí od lidí, ať prý si zkusím vyžít s jejich platem,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík pro MF Dnes, proč se rozhodl nabídku přijmout. Protože jeho manželka pracuje, tak se částka pro rodinu se třemi dcerami zdvojnásobuje na 5600 korun týdně.

Opoziční politik chce ukázat, jak reformy dopadají na lidi

Výzvu přijala i poslankyně ODS Lenka Kohoutová, která si bude muset vystačit s 2800 korunami, protože ve zkušebním týdnu bude sama. „Nebojím se, že bych nevyšla. Léta jsem byla samoživitelka. Politici jsou normální lidé. Kandidovala jsem proto, abych pomáhala měnit zákony pro zdravotně postižené lidi, ne pro peníze,“ zdůvodnila své rozhodnutí poslankyně.

Stejnou částku jako rodina Petra Gazdíka bude mít k dispozici i rodina poslance ČSSD Jana Chvojky. „Chci ukázat, jak v praxi fungují všechna ta vládní opatření, jak moc dopadají na lidi. Nejvíce se zvýšily životní náklady rodinám s dětmi a penzistům,“ uvedl otec tříletého syna pro MF Dnes, proč se experimentu ode dneška do příští středy zúčastní.

Rok by byl objektivnější, ale kdo by to vydržel

Před lety se podobné zkoušky zúčastnil nynější senátor za ODS Petr Bratský. S manželkou a dvěma syny museli vyjít celý měsíc s částkou odpovídající minimální mzdě. „Uvědomil jsem si, že i měsíc je málo, protože jsou určité typy výdajů jako boty, které si koupíte jednou dvakrát za rok, nebo jiné  položky, které člověk musí občas udělat, ale měsíc se to vydržet dá. Kdyby se to mělo dělat rok, to už by bylo zajímavější a hlavně objektivnější,“ říká senátor Petr Bratský s tím, že týden vůbec nic není a samozřejmě vydržet jde.