Mogheriniová je rozjetá. Celá EU prý přeje Palestině samostatnost

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 11. 2014 18:13) - Aktuality autor: var

Federica Mogheriniová se rozhodla, že se zapíše do dějin. Aspoň těch blízkovýchodních. Vysokou představitelkou EU pro zahraniční politiku, čili takzvanou "evropskou ministryní zahraničí" je teprve pár týdnů, ale svým radikálním přístupem v otázce Palestiny už na sebe strhla pozornost.

Federica Mogheriniová je na Blízkém Východě k nezastavení; v Izraeli jednala i s představiteli opozice (na snímku)

Federica Mogheriniová je na Blízkém Východě k nezastavení; v Izraeli jednala i s představiteli opozice (na snímku),zdroj: Profimedia.cz

"Je třeba, aby existoval palestinský stát. To je náš cíl a tento názor sdílí celá Evropská unie," řekla Mogheriniová. Svět podle ní nesnese, aby se v Gaze znovu bojovalo, jako tomu bylo letos v létě. Při bojích, jež začaly kvůli palestinským raketovým útokům, zahynulo za 50 dní přes 2000 Palestinců a sedm desítek Izraelců.

V sobotu navštívila Mogheriniová Gazu.

Už v pátek se šéfka evropské diplomacie setkala s izraelskými politiky, premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem. Netanjahu odmítl kritiku plánované stavbu židovských osad ve východním Jeruzalémě. Jednostranné uznávání Palestiny jako státu, jak to učinilo před časem Švédsko, naopak označil za "naprosto nezodpovědné". Mogheriniová vyzvala Izrael k urychlenému obnovení mírových jednání s Palestinci.

Tento týden Mogheriniová prohlásila, že by byla ráda, kdyby Palestina vznikla do skončení jejího pětiletého mandátu. To, že se některé státy jako Švédsko rozhodly Palestinu uznat už nyní, podle ní není dostatečné. EU by se podle ní měla angažovat na Blízkém východě víc, než činila dosud.

Tagy: EU Izrael Palestina Blízký východ

Zdroje: ČTK,Vlastní