Euroskeptická frakce v EP se rozpadla

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 10. 2014 17:24) - Aktuality autor: var

Evropský parlament dnes rozpustil euroskeptickou frakci EFDD, tedy Evropa svobody a přímé demokracie, jíž předsedal šéf britské UKIP Nigel Farage. Členem frakce byl i český reprezentant, předseda Svobodných Petr Mach.

Šéf euroskeptické strany UKIP a předseda rozpuštěné frakce Evropa svobody a přímé demokracie

Šéf euroskeptické strany UKIP a předseda rozpuštěné frakce Evropa svobody a přímé demokracie,zdroj: Profimedia.cz

Frakci opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. "EFDD nadále nemá členy z nejméně sedmi zemí, proto byla dnes prohlášena za rozpuštěnou," napsal mluvčí europalramentu Jaume Duch-Guillot na sociální síti. 

Kromě 24 britských europoslanců byli největší skupinou Italové z Hnutí 5 hvězd Beppeho Grilla. 

Po dvou poslancích měla v EFDD nacionalistická formace Švédští demokraté a litevský Pořádek a spravedlnost exprezidenta Rolandase Paksase. Kromě Macha z ČR byli ve frakci také Lotyška a jedna francouzská poslankyně z kandidátky Národní fronty (FN), která se ovšem s předsedkyní krajně pravicové fronty Le Penovou názorově rozešla a vznik Farageovy frakce tak v zásadě umožnila. 

Ke vzniku frakce je potřeba nejméně 25 europoslanců, ovšem ze sedmi zemí. Skupina má právo na sekretariát a administrativní zázemí placené z parlamentního rozpočtu. 

Petr Mach na Facebooku uvedl: "Rozbití naší frakce je výsledkem snahy vládnoucích eurolidovců a eurosocialistů potlačovat euroskeptické myšlenky. V tuto chvíli vyjednáváme s dalšími europoslanci, aby se nám povedlo frakci Evropa svobody a přímé demokracie udržet. Euroskeptické postoje budu obhajovat i jako nezařazený poslanec do doby, než se podaří naši frakci obnovit."

Poslankyně Griguleová je předsedkyní delegace EP do Kazachstánu, a podle některých informací jí hrozilo ze strany většiny v europarlamentu odvolání, pokud zůstane v EFDD.

Tagy: Evropa Velká Británie Evropská unie Lotyšsko evropský parlament ČR politika euroskepticismus

Zdroje: ČTK,Vlastní