Dobrodruh šokuje: Pád šílených 36 km!

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner se chce stát prvním člověkem, který pouze za pomoci gravitace překoná rychlost zvuku. Rekordu chce dosáhnout seskokem z výšky 36.000 metrů, po němž by jeho rychlost měla výrazně překročit hranici 1000 kilometrů v hodině.

Jedenačtyřicetiletý dobrodruh, jehož tým v této době dokončuje přípravy, chce seskok uskutečnit v Novém Mexiku ve Spojených státech během několika příštích měsíců. Do výše téměř čtyř desítek kilometrů jej za tři hodiny vynese speciálně upravený balon, z něhož pak Baumgartner skočí, chráněn pouze helmou a zvláštním oblekem.

Pokud pět let připravovaná akce Baumgartnerovi vyjde, překoná hned několik rekordů: s balonem se dostane zatím nejvýše, z největší výšky seskočí, ve volném pádu překoná rychlost zvuku a předpokládaným časem 5,5 minuty dosáhne i nejdelšího volného pádu. 
Dosavadní rekord drží bývalý americký voják Joseph Kittinger, který v roce 1960 seskočil z výšky 31 kilometrů.

Baumgartner se riskantními kousky proslavil v minulosti již několikrát. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Jindy zase skákal z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro.

Tagy: rekord Rakušan skok

Zdroje: ČTK