Muži budou moci popřít otcovství až do tří let věku dítěte

- Aktuality autor: Michal Polák

Muži asi budou moci nově žádat o popření otcovství až do tří let věku dítěte. Do zrušení Ústavním soudem byla tato lhůta půlroční. Sněmovna dnes prodloužení lhůty opětovně schválila.

Odmítla senátní požadavek na omezení rozsahu podmínek, při jejichž splnění by měl nejvyšší státní zástupce navrhovat popření otcovství u starších dětí. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela poslance ODS Pavla Staňka počítá s tím, že muži by na podání návrhu na popření otcovství měli půl roku od chvíle, kdy nabudou podezření, že otci ve skutečnosti nejsou. V případě starších než tříletých dětí by měl popření otcovství navrhovat nejvyšší státní zástupce, pokud by to bylo v zájmu dítěte.

Šestiměsíční lhůta poškozovala práva otců

Předloha výslovně ukládá nejvyššímu žalobci navrhnout popření otcovství také v případech, "je-li vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte otcem není". Tato pasáž by ale podle senátních kritiků mohla být v rozporu s úmluvou o právech dítěte, podle níž má být zájem dítěte na prvním místě. Senát proto tuto pasáž doporučil z novely ve shodě s vládními připomínkami vyjmout, sněmovna to ale neakceptovala.

Novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který s platností ke konci loňského roku zrušil do té doby platnou půlroční lhůtu pro popření otcovství, která se počítala od narození dítěte. Šestiměsíční lhůta pro podání takzvané popěrné žaloby poškozovala podle ústavních soudců práva otců. Soud žádal, aby nová právní úprava lépe odrážela práva všech zúčastněných.

Nová tříletá lhůta pravděpodobně bude platit nejdéle jen dva roky. Nový občanský zákoník počítá s tím, že otcové dětí narozených v manželství budou mít právo popřít otcovství až do šesti let od

Tagy: novela muzi

Zdroje: ČTK