Česká měna výrazně zpevnila. 18,79 korun za dolar

- Aktuality autor: Michal Polák

Česká měna dnes zpevnila pod 19 korun za dolar, na této úrovni byla naposledy počátkem loňského prosince. Kolem 17:00 koruna proti pondělku posílila o 30 haléřů na 18,79 Kč/USD. Vůči euru si polepšila o osm haléřů na 24,88 Kč/EUR, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Podle Jiřího Škopa z Komerční banky dnešní obchodování na trhu koruny s eurem příliš vzruchu nepřineslo. Ráno se obchodovala okolo 24,95 Kč/EUR, po poledni však mírně oslabila nad úroveň 25,00 Kč/EUR. V pozdějších hodinách své ztráty opět vymazala.

Český statistický úřad oznámil, že zahraniční obchod České republiky skončil v loňském roce přebytkem 191,4 miliardy korun. "Data z domácí ekonomiky byla i dnes lepší než odhady a mohla mírně přispět k posílení," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Markéta Šichtařová z Next Finance míní, že se koruna neubrání návratu nad hranici 25,00 Kč/EUR. Za rok se bude obchodovat za průměrných 25,20 Kč/EUR.

Euro kolem 17:00 zpevnilo na 1,3246 USD/EUR. Vlk poznamenal, že euro zpevnilo k dolaru poté, co mu pomohly nadějné zprávy o Řecku. "Toto téma znamená nadále značné riziko, dnes však ovlivnilo trhy pozitivně po oznámení, že text dohody s Trojkou (Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem) mají koaliční strany obdržet a projednat ještě dnes," uvedl Vlk.

Tagy: Koruna Euro Dolar Kurz

Zdroje: ČTK