Čornovil: Za česko-ukrajinským konfliktem stojí Rusko

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Diplomatický konflikt mezi Ukrajinou a Českou republikou byl předem zrežírován v Kyjevě jako provokační akce proruského křídla ukrajinské státní moci. "Podivnou hru" ukrajinské kontrarozvědky prý organizuje Rusko.

Uvedl to v rozhovoru pro ukrajinské vysílání německé rozhlasové stanice Deutsche Welle šéf zahraničního výboru ukrajinského parlamentu Taras Čornovil. Dodal, že incident bude mít negativní vliv na sblížení Ukrajiny s Evropou. 

"Ukrajina a Česko se ocitly uprostřed diplomatického konfliktu. V Evropské unii si toho nepochybně povšimnou a negativně to ovlivní ukrajinskou integraci. Z toho budou mít prospěch ti, kdo prosazují myšlenku celní unie (s Ruskem). Je to provokační akce, kterou vymyslelo proruské křídlo ukrajinské státní moci," řekl poslanec. 

Syn disidenta. S Janukovyčem se rozešel

Sedmačtyřicetiletý Čornovil je poslancem ukrajinského parlamentu přes deset let, původně kandidoval za národně orientovanou stranu Naše Ukrajina. Později působil ve Straně regionů nynějšího prezidenta Viktora Janukovyče, se kterou se ale v roce 2008 rozešel. Je synem Vjačeslava Čornovila, známého ukrajinského disidenta a samizdatového novináře sovětské éry. 

Čornovil řekl, že čím víc se blíží datum podpisu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii, tím víc takových konfliktů Ukrajinu čeká. "Mohou to být konflikty s vlivnějšími evropskými zeměmi, než je Česká republika," upozornil. 

S důkazy proti Čechům se nenamáhali

V jiném rozhovoru Čornovil varoval před vlivem Moskvy na ukrajinsko-české vztahy ještě naléhavěji. "Vzniká podezření, že jde o podivnou hru (ukrajinské kontrarozvědky) SBU, kterou organizuje Rusko," řekl poslanec ukrajinskému serveru LB.ua.

SBU se podle něj ani nenamáhala s důkazním materiálem proti vyhoštěným českým diplomatům. "Ukázali reklamní leták jednoho ukrajinského letadla. Tvrdí, že byly vyzrazeny tajné charakteristiky tanku, ale ukázali tank úplně jiného typu. " řekl poslanec. 

"Nelze hrát tuto hru s členem EU"

Čornovil naznačil, že stejné proruské síly v Kyjevě blokují i vydání souhlasu s nástupem nového českého velvyslance a snaží se vyprovokovat spor s ČR jako státem, jehož diplomat Štefan Füle je komisařem EU pro rozšíření. 

"V červnu bude vinou ukrajinské strany zablokovaná činnost českého velvyslanectví na Ukrajině. To může vést až k přerušení diplomatických vztahů," řekl Čornovil. 

"Nelze hrát takovou hru se zemí, která je členem Evropské unie, protože rozhodnutí o spolupráci EU musí schválit každý členský stát. Kazit vztahy s Českem může jen otevřený provokatér, který pracuje pro třetí zemi," prohlásil Čornovil. "Skandál má kořeny daleko za hranicemi Ukrajiny, SBU nejedná ve prospěch našeho státu," dodal.

Tagy: Rusko Česko konflikt Ukrajina

Zdroje: ČTK