Babiš přeje Řecku krach. Sobotka je proti

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 6. 2015 12:35) - Aktuality autor: pal

Ministr financí Andrej Babiš navrhuje, aby Řecko co nejdříve zbankrotovalo. Podle něj by se tak „vyčistil prostor.“ Babiš to uvedl na výroční konferenci ekonomických diplomatů. Premiér Bohuslav Sobotka s tímto názorem nesouhlasí. Krach Řecka by prý negativně ovlivnil i českou ekonomiku a zhoršil uprchlickou krizi. Ministr financí potom diplomatům radil, co udělat s nepotřebnými budovami, které jsou ve správě ministerstva zahraničí. 

Andrej Babiš poradil EU, co s řeckou krizí a diplomatům, jak naložit s nepotřebným majetkem

Andrej Babiš poradil EU, co s řeckou krizí a diplomatům, jak naložit s nepotřebným majetkem,zdroj: Profimedia.cz

"Nevím, jestli víte, že Řecko za posledních dvě stě let zbankrotovalo čtyřikrát, a já si myslím, že už konečně by mělo zbankrotovat popáté, aby se vyčistil prostor," řekl v pondělí Babiš. Ve svém projevu se o Řecku zmínil jen zběžně.

"Určitě, protože je jasné, že ty dluhy nemůže nikdy zaplatit," odpověděl později na otázku novinářů, zda by Řecko mělo zbankrotovat co nejdříve. Jde podle něj o problém, před nímž politici utíkají.

Sobotka to vidí jinak. "Bankrot Řecka by poškodil celou EU a zhoršil uprchlickou krizi," je přesvědčen ministerský předseda. "Krach Řecka by nepřímo poškodil i českou ekonomiku. A pokud se potvrdí dnešní ranní signály, že řecká vláda je ochotna přijmout potřebné reformy, musíme udělat maximum pro to, abychom eurozónu posílili. A Řekové musí provést nutné reformy," uvedl Sobotka.

Řecká krize vzbuzuje v EU nervozitu

 "Země EU by si měly pomáhat, ne se tlačit do kouta siláckými prohlášeními," poznamenal také. Funkční Řecko podle něj Evropa potřebuje i v souvislosti s migrační vlnou. Pokud zbankrotuje, zhorší to i celou uprchlickou krizi, míní.

Atény se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) Atény budou nejspíš muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby s věřiteli dohodnou. O dalším osudu země může definitivně rozhodnout už dnešní mimořádný summit politických špiček eurozóny.

Udělejte revizi velvyslanectví, radí Babiš diplomatům

Ministerstvo zahraničí by podle Babiše mělo udělat celkovou revizi velvyslanectví a obchodních zastoupení, aby přesně vědělo, která potřebuje a která nikoliv. Mělo by také připravit audit svých nemovitostí. 

Babiš má za to, že u nemovitostí někdy panuje přesvědčení, že znamenají jen peníze, ale zapomíná se na to, že nezřídka jsou na ně vysoké náklady. Zmínil třeba areál zámku Štiřín, který podle něj ministerstvo zahraničí určitě nepotřebuje. Vyjádřil také přesvědčení, že u různých zastoupení Česka v zahraničí, ať už jde o česká centra, střediska CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism by se dala více využít součinnost.

Potenciál dalšího růstu vidí mimo jiné v oblasti cestovního ruchu. ČSA podle něj "někdo zničil" a dnes už do řady destinací nelétá. Jedná se podle něj ale se společností Delta Airlines o otevření linky Praha - Chicago. Za zvážení by podle něj stálo i spojení Praha - Casablanca.

Tagy: dluhová krize Česko domácí Ministerstvo financí ČR česká diplomacie

Zdroje: ČTK