Austrálie plánuje odebírat děti teroristům

- Aktuality autor: roj

Australané, kteří odjedou do zahraničí, aby se připojili do teroristických skupin, pravděpodobně přijdou o své děti. Vláda jim je bude odebírat z péče, a to i po jejich návratu domů, plánuje australský ministr pro imigraci Peter Dutton. Informovala o tom stanice BBC.

Australská vláda předpokládá, že na Blízkém východě bojuje po boku islamistů nejméně stovka Australanů (ilustrační snímek)

Australská vláda předpokládá, že na Blízkém východě bojuje po boku islamistů nejméně stovka Australanů (ilustrační snímek) , zdroj: Profimedia.cz

Podle ministra se bude k dětem lidí podezřelých ze spojené s teroristy přistupovat vždy individuálně, záležet bude na okolnostech a věku dětí. "Nařízení bude fungovat tak, jako v jiných případech, kdy rodiče děti opustí nebo nejednají v jejich nejlepším zájmu," uvedl Dutton s tím, že už nyní ve státní péči skončilo několik dětí, které rodiče opustili, aby odjeli bojovat do Sýrie.

Duttonova slova jsou reakcí na informace o tom, že manželka jednoho z australských bojovníků za hnutí Islámský stát Khaled Sharrouf se chce ze Sýrie vrátit domů i se svými pěti dětmi.

Sharrouf byl v roce 2009 odsouzen na čtyři roky do vězení za plánování bombových útoků v Sydney a Melbourne. Dostal sice zákaz vycestování, ale do Sýrie odjel na bratrův pas a vzal s sebou i manželku Taru Nettletonovou.

Případný návrat Nettletonové je komplikovanější i proto, že se má za to, že jeden z jejích synů je chlapec, který byl loni vyfocený s useknutou hlavou syrského zajatce v ruce.

Austrálie se snaží sérií opatření snížit riziko teroristických útoků a islámského radikalismu. V úterý například vláda oznámila, že bude lidem napojeným na teroristy odebírat australské občanství. 

Tagy: Austrálie protiteroristická akce Islámský stát (IS) terorismus a násilí děti a rodina

Zdroje: BBC