Austrálie sebere občanství lidem spojeným s terorismem

- Aktuality autor: roj

Australští poslanci budou v červnu hlasovat o dalším zákonu, kterým chce země bojovat s muslimským radikalismem. Lidé s dvojím občanstvím přijdou o to australské, pokud se vydají do zahraničí bojovat po boku islamistů nebo se budou podílet na teroristických akcích na australském území.

Po prosincovém útoku v Sydney australská vláda zpřísňuje protiteroristická opatření

Po prosincovém útoku v Sydney australská vláda zpřísňuje protiteroristická opatření,zdroj: Profimedia.cz

Australský premiér Tony Abbott uvedl, že v Iráku a Sýrii bojuje v řadách Islámského státu asi stovka Australanů a dalších asi 150 je podporuje z australského území. Podle generálního prokurátora George Brandise 40 až 50 procent australských bojovníků na Blízkém východě má dvojí občanství.

"Během několika týdnů předložíme zákon, který bude lidi s dvojím občanstvím podílející se na teroristických aktivitách zbavovat jejich australského občanství," prohlásil Abbott. "Nový zákon se bude týkat lidí s dvojím občanstvím, kteří bojují po boku skupin, jako je Islámský stát, stejně jako 'osamělých vlků', ať už působí v Austrálii nebo na cizí půdě," konstatoval s tím, že opatření se nebude vztahovat na australské občany, kteří nemají druhý pas.

Ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton bude mít pravomoc zbavit australského občanství ty státní příslušníky s dvojím občanstvím, kteří budou čelit podezření z terorismu, i když nebudou usvědčeni z porušení zákonů, dodal Abbott. Rozhodnutí bude podléhat přezkoumání soudem.

Australská média dnes informovala o 26leté australské ženě ze Sydney, která konvertovala k islámu a tento měsíc opustila své dvě děti ve věku pět a sedm let a odjela do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu. Ministryně zahraničí Julie Bishopová dnes v parlamentu řekla, že tato žena není ojedinělým případem. Odhaduje se, že 30 až 40 Australanek spolupracuje s teroristy v těchto dvou zemích.

"Jsem pesimistická ohledně osudu této očividně nešťastné mladé ženy, ale jsem vděčná, že nechala své děti v bezpečí v Austrálii a nevystavila je smrtelnému nebezpečí, jako to udělaly jiné," prohlásila Bishopová. "Je nepochopitelné, že zatímco zástupy nevinných mladých žen a dívek se zoufale snaží dostat ze spárů Islámského státu, mladé australské ženy a dívky se snaží k IS připojit," dodala.

Austrálie již dříve zvýšila úroveň hrozby teroristických útoků v zemi a bezpečnostní síly podnikly řadu rozsáhlých zátahů ve velkých městech. Nebezpečí podle úřadů hrozí ze strany radikalizovaných muslimů žijících v Austrálii a těch, kteří se vrací z bojů na Blízkém východě.

Podle nových bezpečnostních zákonů již nyní australští občané, kteří cestují do oblastí zakázaných australskou vládou, čelí při návratu až deseti letům vězení.

Tagy: Austrálie zahraničí islamismus Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK