Australská policie zabránila útoku, našla při razii bomby

- Aktuality autor: roj

V bytě sedmnáctiletého mladíka v Melbourne našla australská policie několik podomácku vyrobených bomb. Měl je údajně v plánu odpálit v brzké době, prý už v neděli. Mladíka policie zatkla a pyrotechnici výbušniny zneškodnili.

Policie našla v domě na předměstí Greenvale v severní části Melbourne několik podomácku vyrobených bomb

Policie našla v domě na předměstí Greenvale v severní části Melbourne několik podomácku vyrobených bomb,zdroj: Profimedia.cz

Australský premiér Tony Abbott uvedl, že země čelila "velmi vážné teroristické hrozbě". Podle deníku Herald Sun byl zátah nařízen kvůli informacím, že se na neděli chystá teroristický útok, během nějž měly být odpáleny tři bomby.

Podle zástupce federální policie Mikea Phelana ale nyní vyšetřovatelé zatím pečlivě zkoumají zabavené dokumenty a další stopy, z nichž se teprve dozvědí, kde a kdy se měl útok odehrát. 

Bomby byly nalezeny v pátek odpoledne, poté, co policie několik hodin prohledávala dům na předměstí Greenvale v severní části Melbourne. Zatčen byl nezletilý mladík, který v domě společně s rodinou bydlel. V pondělí má stanout před soudem, který rozhodne o dalším postupu a případném obvinění z terorismu. 

Všechny nalezené výbušniny policejní pyrotechnici zničili. 

V Melbourne policie proti strůjcům údajného připravovaného teroristického útoku zasahovala i v polovině dubna. Tehdy bylo zatčeno pět mladíků, kteří podle vyšetřovatelů chtěli udeřit v den stého výročí vylodění australských vojáků na tureckém poloostrově Gallipoli za první světové války - to si země připomínala 25. dubna.

Tagy: Austrálie protiteroristická akce bombová hrozba

Zdroje: ČTK