Voda v Dejvicích je stále plná bakterií. Pitná bude nejdřív v pátek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 5. 2015 18:47) - Aktuality autor: roj

Ani dnes nemohou lidé z pražských Dejvic a Bubenče pít kohoutkovou vodu. Podle výsledků je pět z 19 vzorků odebraných v úterý stále pozitivní na koliformní bakterie způsobující průjmy.  Hygienici navíc ve vzorcích stolice nemocných lidí objevili rovněž tzv. noroviry, které způsobují střevní chřipku a jsou přenosné z člověka na člověka. Voda nebude pitná zřejmě až do pátku.

Vodou se sice lidé už mohou po jejím převaření umýt, pít ji ale stále nemohou

Vodou se sice lidé už mohou po jejím převaření umýt, pít ji ale stále nemohou,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Radnice Prahy 6 dnes oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele. Městská část požádala hlavní město Prahu o další pomoc. Do akce se zapojí hasiči, kteří pomůžou s distribucí vody do domácností seniorům a handicapovaným.

Mezitím už desítky občanů zaslaly Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) žádosti o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Firmy, které sídlí na Praze 6, se o finanční kompenzaci ještě hlásit nezačaly. Jejich ztráty totiž narůstají každým dnem, kdy nemohou používat vodu z vodovodu.

Závadná voda je podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka v několika objektech, kde vodu ještě dost neodtočili. I když podle něj analýzy ukázaly zlepšení situace, bakterie způsobující střevní potíže zůstávají stále ve vodovodu v objektech vysokoškolských kolejí, kde kontaminovanou vodu z kohoutků nevypustili. Podnik apeluje na obyvatele kolejí, aby tak učinili, kvůli zkouškovému období na všech fakultách ČVUT ale část studentů na kolejích není. Lidé by měli nechat vodu volně téct z kohoutku, vodné a stočné jim PVK nebudou účtovat.

Vodohospodáři již nalezli slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo. Leží mezi ulicemi Patočkova a Střešovická na konci ulice U Laboratoře. "Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu. Zítra (ve čtvrtek) druhou část projde kamera a následně budeme zaslepovat to rameno," řekl ředitel PVK Petr Mrkos.

Vodárny do znečištěné vody o víkendu přidaly více chloru a síť proplachují. "Zvýšené dávky chloru a proplachy sítě zabraly. Vodu lze nyní používat k běžné hygieně s výjimkou ústní," uvedl Mrázek. K ústní hygieně lze už nicméně používat alespoň vodu převařenou. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí.

Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou 5000 korun. Pacientům, kteří skončili v nemocnici, vyplatí vodárny řádově více. Podle zdravotníků vyhledaly lékařskou péči na dvě stovky lidí, některé musely odvést sanitky, velká část lidí se léčila sama doma. Voda je znečištěná od pátku, lidé se o závadě dozvěděli v neděli. Havárie se týká odhadem 32 tisíc lidí.

V postižené oblasti je asi 180 provozoven. Hygienici dosud zkontrolovali v Dejvicích a Bubenči 103 stravovacích zařízení. Závady nezjistili, někde jen nebyla k dispozici dezinfekce na ruce. Omezený provoz má 67, patnáct úplně zavřelo. Prověřili také 75 školních stravovacích zařízení, tři z nich jsou mimo provoz.

Tagy: Česko domácí dejvice havárie vodovodu

Zdroje: ČTK