Američané chtějí podpořit Knihovnu Václava Havla

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Z iniciativy amerických přátel zesnulého prezidenta Václava Havla vzniká za oceánem Nadace pro Knihovnu Václava Havla (The Vaclav Havel Library Foundation). V USA by měla organizovat vlastní aktivity na podporu Havlových idejí a jeho díla. Kromě toho by měla částečně podporovat i aktivity Knihovny Václava Havla v Praze. Informovali o tom dnes zástupci Knihovny Václava Havla.

Nedávno se objevily informace o chystaném otevření pobočky knihovny v USA, nebyly ovšem známy žádné detaily. Nyní je jasné, že americká instituce, za níž stojí například bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová či někdejší velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton, bude samostatný subjekt. S pražskou havlovskou institucí bude spolupracovat.

V pondělí a úterý se v New Yorku bude konat připomínka Havlova odkazu, která bude spojena i s knihovnou. První událostí bude v Lincolnově centru tematický večer s názvem Slavnost Václava Havla a jeho odkazu v Knihovně Václava Havla.

O den později bude na univerzitě v New Yorku mezinárodní seminář nazvaný Péče o odkaz Václava Havla. Diskusi budou řídit česká rodačka Albrightová, český velvyslanec Británii Michael Žantovský a bývalý velvyslanec USA v ČR John Shattuck. "Hovořit se bude o minulosti, současnosti a perspektivách česko-amerických vztahů, a také o roli Knihovny Václava Havla při péči o jeho odkaz," sdělili zástupci knihovny.

Po vzoru amerických prezidentů

Havel byl v USA velmi populární a respektovanou osobou. Během svého prezidentského úřadu i poté se přátelil například právě s Albrightovou či prezidentským párem Clintonových.

Knihovna, která sídlí v Praze, byla před lety založena po vzoru knihoven amerických prezidentů. Financuje ji podnikatel Zdeněk Bakala. Shromažďuje různé materiály o Václavu Havlovi. Americká nadace by měla částečně podporovat i aktivity knihovny. "Iniciativu našich amerických přátel vítáme a těšíme se na budoucí spolupráci," uvedl v této souvislosti šéf knihovny Martin Palouš

Tagy: USA havel knihovna

Zdroje: ČTK