Dnes je úterý 29. dubna 2025., Svátek má Robert
Počasí dnes 20°C Polojasno

Ve věku 85 let zemřel psychiatr Miroslav Plzák

13. 11. 2010 – 11:14 | Zpravodajství | red

Ve věku 85 let zemřel psychiatr Miroslav Plzák
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

V Praze ve věku 85 let zemřel známý psychiatr a sexuolog Miroslav Plzák. Informaci potvrdila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Bez bližších podrobností uvedla, že záchranáři v noci u Plzáka v jeho pražském bytě zasahovali. "Bohužel už jsme mu nedokázali pomoci," uvedla mluvčí. Lítost na úmrtím Miroslava Plzáka vyjádřili v rozhovoru jeho přátelé Jan Cimický a Radim Uzel. Mimo jiné zdůraznili Plzákovu zásluhu na vzniku a rozvoji manželských poraden. ¨

Plzák prosnul jako populární klasik manželské terapie a zakladatel Linky důvěry. Jeho rady, jak najít správného partnera či jak "přežít" manželství jsou proto pořád vyhledávané, a tak jeho knížky patří mezi bestsellery. Vedle desítek populárních a odborných publikací psal také televizní inscenace a divadelní hry, z nichž nejznámější Záviš kontra Březinová se v Semaforu hrála tři roky. Objevil se i ve filmu - lékaře hrál třeba v české detektivce ze 60. let nazvané Vrah skrývá tvář.

Plzák byl rodákem z Libušína u Kladna, ale dětství prožil v Praze. Maturoval rok před koncem války a poté byl totálně nasazen. Po válce absolvoval medicínu na Karlově univerzitě a už po druhém ročníku ho přitáhla psychiatrie. Po praxi v léčebnách v Praze-Bohnicích, Kroměříži a Horních Beřkovicích nastoupil v roce 1959 na pražskou psychiatrickou kliniku věhlasného profesora Vondráčka. Po čtyřech letech se stal primářem a na klinice pak působil do roku 1989, kdy odešel do důchodu.

Lékař mnoha známých osobností

Klinicky se Plzák mimo jiné zabýval depresemi. Mezi jeho pacienty bylo mnoho známých osobností, také herců. Odborníka na manželské soužití udělal z Plzáka rostoucí počet sebevražd začátkem 60. let a příkaz něco s tím udělat. Tím něčím se stala první Linka důvěry, k níž se inspiroval u britských samaritánů. Slouží od roku 1964 dodnes. Většina klientů přicházela s manželskými konflikty, a tak vytvořil samostatný vědní obor zabývající se manželstvím - matrimoniologii.

Jako první na světě také napsal vysokoškolskou učebnici na toto téma. 
"Mirek Plzák - to je vlastně jeden z těch posledních bardů psychiatrie, kteří odcházejí. Z našich učitelů...," řekl psychiatr Cimický. Připomněl, že Plzákovou zásluhou vznikla Linka důvěry pro lidi, kteří potřebují telefonickou pomoc. Cimický rovněž upozornil, že Plzák dokázal "suchou vědeckou práci okořenit humorem, vtipem a vytvořil manželské poradenství tak, že to mohl číst každý a přes určitý vtip se tam dozvěděl zcela zásadní pravdy". Zmínil i Plzákovy přednášky na vysoké škole, které byly díky formě a způsobu prezentace názorů velmi populární.

Zakladatel manželských poraden v Česku

Sexuolog Uzel považuje za Plzákovu "nehynoucí zásluhu" to, že založil československé manželské poradny, tedy věc, která tehdy neexistovala ani v zahraničí. "Svým odborným přístupem a tím, že také mnoho manželských poradců vyškolil, zachránil mnoho manželství. Takže jistě vyoral brázdu hlubokou, co se týče spokojenosti partnerských vztahů," řekl Uzel. Poukázal také na bohatou a širokou publicistickou činnost Plzáka, v níž lidem radil, jak kultivovat partnerské vztahy. "Byl nesmírně přátelský a kamarádský," dodal a připomněl i Plzákův smysl pro humor.

Některé Plzákovy výroky zlidověly. Například je mu přisuzováno autorství rady určené nevěrníkům a nevěrnicím: "Zatloukat, zatloukat, zatloukat, a když se na to přijde, zase zatloukat." K jeho nejznámějším teoriím a základním kamenům partnerství patří pravidlo tří "S" - soucit, stesk a starost (strach). Za největší rozvraceče vztahů naopak považoval žárlivost společně s výčitkami, osočováním a výhrůžkami.

Zdroje:

Předchozí článek

Paroubkovi se stýská po Topolánkovi. Vrátí se, předpovídá

Následující článek

Rath má svého průvodce po restauracích. A Kalouska to nezajímá