Slovensko sabotuje snahy EU o odražení krize, hlásí zahraniční tisk
12. 10. 2011 – 13:04 | Zpravodajství | Michal Polák

Malé Slovensko se postavilo silnějším sousedům a odmítlo navýšit záchranný fond eurozóny EFSF, čímž fakticky drží plány na odražení hlubší ekonomické krize jako rukojmí.Uvedl to na svém webu list The Washington Post. The Australian vidí problém eurozóny v chybějícím politickém vedení.
Méně dramatičtěji znějí zprávy deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který vysvětluje, že slovenské "ne" není konečné. The Telegraph označil rebela Richarda Sulíka, jehož strana EFSF odmítla, za hrdinu nespokojených Evropanů, který není nacionalistou.
"Malé Slovensko se vzepřelo silnějším sousedům a odmítlo rozšířit záchranný fond určený pro zadlužené státy a problémové banky," napsal The Washington Post. "Závratě vyvolávající síla Slovenska, která zhatila hlavní záchranné úsilí řízené převážně mnohem větším Německem a Francií, jen ilustruje donkichotskou povahu evropské vlády a zpackané pokusy o záchranu."
List dále dodává, že slovenské politiky, kteří jsou nyní ve víru divokého koňského handlování, čeká pravděpodobně v nadcházejících dnech nové hlasování.
"Je to smutné memento toho, že eurozóna závisí na rozhodnutích jednotlivých států s protichůdnými zájmy," prohlásila ekonomická analytička na prestižním londýnském institutu Chatham House.
Maličký renegád
Dodala, že Evropa není federací a že jedna populistická strana může vykolejit snahy bloku.
Podobně se vyjadřuje i zpravodajský server The Australian, podle kterého krize v eurozóně dosáhla kvůli chybějícímu jasnému politickému vedení nového dna. Rovněž dodal, že poslední záchranné plány zastavilo maličké Slovensko.
"Pozoruhodný spektákl dohody 17 zemí narazil do zdi v Bratislavě, metropoli země, která euro přijala teprve v roce 2009," připomněl The Australian. Dodal, že nová situace zřejmě povede k ještě většímu rozčarování voličů v Německu a dalších zemí, kde již veřejnost není šťastná z neradostných vyhlídek kvůli bídné řecké ekonomické disciplíně.
Nové hlasování
"Prohra slovenské premiérky (Ivety Radičové) neznamená definitivní slovenské "ne" k posílení EFSF," napsal FAZ. Dodal, že sociálnědemokratický Směr-SD někdejšího ministerského předsedy Roberta Fica chce pro návrh zvednout ruku během druhého hlasování, které se může uskutečnit ještě tento týden.
"Slovenským hrdinou je Richard Sulík, šéf Svobody a Solidarity (SaS)," píše The Telegraph. Sulík podle tohoto listu jasně formuloval zděšení řady lidí z Řecka, které porušovalo pravidla a které nyní žádá, aby se o jeho luxus postarali jiní.
"Průměrný Slovák, jehož plat je nejnižší v eurozóně, by podle Sulíka musel odpracovat navíc 300 hodin, aby pokryl náklady na navýšení slovenských záruk v EFSF," dodává The Telegraph. "Sulík je kritizován za nacionalismus, ale rychle se stává hlasem nespokojených mas Evropanů.
"Rozhodnutí slovenského parlamentu může dluhovou krizi zhoršit," napsal francouzský list Le Figaro. "K ničemu nebyly ani upomínání Evropské komise, ani výzvy prezidenta Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta, který o krizi hovořil jako o systémové." Málo byla také ujišťování německé kancléřky Angely Merkelové, že eurozóna má politickou vůli krizi překonat, dodal francouzský list.