Rusnok jedná o složení své vlády. Jména z minulosti pravici omráčí
26. 6. 2013 – 20:43 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Designovaný premiér Jiří Rusnok, kterého v úterý jmenoval prezident Miloš Zeman, dnes celý den jednal v Kramářově vile s možnými kandidáty na ministerské posty v nové vládě. Podle informací ČTK by se ministrem zemědělství měl stát současný prezident Potravinářské komory Miroslav Toman, jeho vyjádření se zatím nepodařilo získat. Nabídku dostali Jan Kohout, který působil jako ministr zahraničí v úřednické vládě Jana Fischera, a Marie Benešová (oba ČSSD), jež je ve hře jako možná ministryně spravedlnosti. Oba si nechali čas na rozmyšlenou.
Naopak nabídku pokračovat v Rusnokově vládě odmítl končící ministr školství Petr Fiala. Řekl, že by to bylo v rozporu s jeho principy. Už v úterý své angažmá v Rusnokově vládě potvrdil Martin Pecina, který se vrátí na post ministra vnitra. Pokud Benešová či Kohout nabídku přijmou, sociální demokracie zřejmě bude chtít, aby odešli ze strany.
Rusnok se dnes setkal také s předákem Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem, ten ale možnost svého zapojení do kabinetu odmítl. I když odbory vyjadřují Rusnokově vládě podporu, vidí ji podle Zavadila hlavně jako cestu k předčasným volbám. Jací další kandidáti za Rusnokem jezdili, nebylo jasné. Do Kramářovy vily totiž přijížděla auta s tmavými skly a nebylo vidět, kdo v nich sedí.
Odborníci nebo zasloužilí kumpáni?
U většiny resortů je jejich obsazení předmětem spekulací. Ve zdravotnictví zaznívají například jména senátorů Vladimíra Drymla a Milady Emmerové, kteří mají blízko k prezidentovi Zemanovi. Emmerovou zatím nikdo neoslovil, Dryml se vyjadřovat nechtěl. Ochoten vzít funkci ministra dopravy je například exministr Zemanovy vlády Jaromír Schling, který ale zatím nabídku nedostal.
Podle místopředsedy Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Radka Augustina, který se dnes s Rusnokem setkal, v nové úřednické vládě nebude žádný člen zemanovců. Reagoval tak na vyjádření ČSSD, podle které nově jmenovaný premiér Rusnok nevytváří vládu odborníků, jak tvrdí prezident Zeman, ale kabinet zemanovců.
ČSSD i nadále trvá na předčasných volbách. Rusnokova vláda podle předsedy Bohuslava Sobotky nemá šanci získat důvěru Sněmovny a všechny další pokusy o sestavení vlády jen prohloubí zklamání veřejnosti. Proto chce sociální demokracie v polovině července hlasovat o rozpuštění Poslanecké sněmovny, aby se v září mohly konat předčasné volby.
Rozpouštět sněmovnu?
Koalice se k návrhu na rozpuštění Sněmovny stavěla po Rusnokově jmenování rezervovaně. V podvečer se kvůli tomu sešli sociální demokraté s TOP 09, na rozpuštění Sněmovny se ale neshodli. Dokud má koalice podporu 101 poslanců, předčasné volby nechce. ČSSD ale zřejmě i přesto svolá na polovinu července mimořádnou schůzi Sněmovny. Reálně nejsou zatím úvahy, že by koalice vyvolala schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě Jiřího Rusnoka hned po jejím jmenování.
Rusnokův kabinet by mohl odblokovat situaci se jmenováním některých velvyslanců. Rusnok dnes Radiožurnálu řekl, že nemá námitky proti návrhům na obsazení velvyslaneckých postů v Bratislavě a Moskvě, jak je prosazuje Zeman. Prezident na místo velvyslankyně v Bratislavě prosazuje Livii Klausovou a jako velvyslance v Moskvě europoslance za KSČM Vladimíra Remka. Proti tomu dosud vystupoval ministr zahraničních věcí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle odcházejícího premiéra Petra Nečase (ODS) by ale úřednická vláda otázku velvyslanců řešit neměla.
Schwarzenberg pro server Lidovky.cz uvedl, že o postoji Rusnoka nepochyboval. Podle něj byla Rusnokova vláda ustanovena pro to, aby plnila přání prezidenta. Zeman, který je na návštěvě Německa, dnes novinářům řekl, že problém s obsazením míst českých velvyslanců v zahraničí bude řešit až poté, co skončí současná politická krize.
Rusnok ke konci června skončí ve svém dosavadním pracovišti v ING Penzijní společnosti. Pro penzijní fond ING začal pracovat v roce 2003. Nyní čerpá dovolenou.
Daniel Hůlka jako ministr kultury?
U většiny resortů je jejich obsazení předmětem spekulací. Ochoten vzít funkci ministra dopravy je například exministr Zemanovy vlády Jaromír Schling. "Taková nabídka by rozhodně stála za úvahu, protože to evidentně nebude na dobu příliš dlouhou," řekl dnes s tím, že ale zatím nabídku nedostal.
Také ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška, který ve Fischerově vládě vedl ministerstvo pro místní rozvoj, řekl, že ho nyní nikdo s nabídkou neoslovil. Současný ministr obrany v demisi Vlastimil Picek nechtěl v úterý dotaz, zda nabídku od Rusnoka dostal, komentovat.
Bývalý ministr školství za Zemanovy vlády a člen SPOZ Eduard Zeman nabídku na post ministra školství nedostal. Vyjádření někdejší ministryně školství ve Fischerově úřednické vládě Miroslavy Kopicové se nepodařilo získat.
Nikdo neoslovil Františka Ringo Čecha, který vystupoval na podporu Zemana a jako o možném šéfovi resortu kultury se o něm spekulovalo již při hledání nástupce Pavla Dostála v roce 2005. Zpěvák Daniel Hůlka, který Zemana také podporoval, nabídku nedostal a řekl, že by ji ani nepřijal. Karel Srp z Jazzové sekce, který má k Zemanovi blízko, řekl, že osloven nebyl, ale případně by nabídku zvažoval. Neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Franz řekl, že zatím nebyl vyzván.