Rozzuřený miliardář: Peake ven, Bárta do basy! V tomto bordelu se nedá žít
13. 11. 2011 – 14:41 | Zpravodajství | Danica Klein

Podnikatel Andrej Babiš, který přišel s vlastní iniciativou proti korupci, dnes v České televizi velmi ostře kritizoval kvůli korupci parlamentní politické strany, prezidenta Václava Klause i lidi kolem hlavy státu a stran.
V debatním pořadu Otázky Václava Moravce Babiš například prohlásil, že si mu o úplatek řekl Klausovi blízký člověk, majitel sportovního klubu Erpet Václav Petr. Týkalo se to prý veta zákona o biopalivech.
Bordel a absurdistán
"Jmenoval se Vašek Petr...to je údajně majitel Erpetu... Ten říkal, že by něco zařídil," řekl Babiš. Více nechtěl věc rozebírat, protože pro to prý nemá přímý důkaz, u rozhovoru nikdo další nebyl. Petr bývá považován za Klausovi blízkého člověka z "tenisového" prostředí. Novelu zákona o ochraně ovzduší Klaus vetoval loni v květnu.
Babiš, jeden z nejbohatších Čechů, založil Akci nespokojených občanů Ano 2011. V televizi působil naštvaně a jeho prohlášení byla chvílemi velmi emotivní, Česko nazýval "bordelem", "absurdistánem", místem pro "zlodějny", politiky obviňoval k korupce, rozkrádání státu, hovořil o justiční mafii.
Současná vláda neudělala v boji proti korupci nic, prohlásil. Vicepremiérce Karolíně Peake (VV), která má tento problém na starosti, dal v přímém přenosu knihy Všehoschopní - Superguru Bárta od Jaroslava Kmenty a Mafie v Praze od Michala Viewegha.
Žijeme v nefunkčním státě
O Klausovi Babiš tvrdil, že zneužil pádu komunismu. Servítky si nebral ani u Víta Bárty z Věcí veřejných, expremiéra Mirka Topolánka (ODS) a jeho poradců včetně Marka Dalíka, bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a dalších.
Babiš dnes řekl, že jeho iniciativa má dosud 7500 sympatizantů, dalších 1300 jich je na facebooku. Kampaň ho dosud stála 1,9 milionu korun, další peníze vyčlení. "Mám zaměstnaného jednoho novináře, ten bere na smlouvu 60.000, pokud vás to zajímá, nastoupila naše sekretářka Veronika, ta má 25.000 korun," řekl. Nevylučuje, že jeho hnutí se bude angažovat politicky.
"V Česku zaměstnávám ve svých firmách tisíce lidí, platím stovky milionů korun na daních a jsem naštvaný jako vy. Naštvaný proto, že politici naší zemi od revoluce nejenže neumějí řídit, ale přihlížejí jejímu rozkrádání, že žijeme v nefunkčním státě. Veřejně jsem řekl to, co si většina z vás myslí, ale bojí se to povědět nahlas. Někteří mě varují, že dělám chybu, když ostrou kritiku říkám veřejně. Prý se stejně nic nezmění, Češi se nesjednotí a nakonec na to doplatím já sám, moje rodina a moje firmy," píše na webu své akce.
S StB nikdy nespolupracoval
Babišův Agrofert Holding se řadí k největším firmám v ČR, obchoduje s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Ekonomickou veřejností byl v minulosti kladně hodnocen, jeho pověst pošramotil tendr na nového vlastníka Unipetrolu.
Sice ho vyhrál, nakonec ho však odmítl koupit. V případě ovládnutí Lovochemie prošetřovala Babišův postup policie. Před listopadem 1989 byl členem KSČ, je i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval.