Dnes je pátek 9. května 2025., Svátek má Ctibor
Počasí dnes 0°C Polojasno

Premiér Rusnok představil poslancům ministry úřednické vlády

17. 7. 2013 – 12:51 | Zpravodajství | Danica Klein

Premiér Rusnok představil poslancům ministry úřednické vlády
Jiří Rusnok | zdroj: isifa/Lidové noviny/PAVEL WELLNER

Sněmovna dnes jedná vůbec poprvé o návrhu na své rozpuštění. Na schůzi iniciované opoziční ČSSD ho asi neschválí. Opozici se nepodaří dát dohromady potřebnou třípětinovou většinu, bývalá vládní koalice konec současné komory nepodpoří. Zástupci obou stran předkládali svoje - někdy i ostřejší - argumenty. Jednání poslanců se poprvé účastní ministři nové vlády Jiřího Rusnoka. 

Návrh na rozpuštění Sněmovny v úvodu zdůvodňoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předčasné volby jsou podle něho nejlepším řešením současné politické krize i nejlepším řešením pro Českou republiku a její obyvatele. "Nové volby jsou ústavně nesporným a čistým řešením," řekl Sobotka. Nové volby by podle něho umožnily vznik kabinetu se silným demokratickým mandátem. Pokud volby nebudou, čeká Česko období politické nestability, zdůraznil předseda ČSSD. 

Naopak podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není rozpuštění Sněmovny řešením. Komora podle něho musí uplatnit své pravomoci vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho vládě, kterou jmenoval bez většinové podpory v komoře. "Je to střet mezi institucemi, střet mezi Sněmovnou a jejími pravomocemi a mezi mocichtivým prezidentem republiky, který je přesvědčen, že ústavní zvyklosti jsou idiotské," řekl Kalousek. 

Rusnokovy ministry označil za pokusné králíky Zemanova experimentu, když suverénem musí být Sněmovna. "Aby pro jejich případné následovníky byl v praxi demonstrován fakt, že osudy pokusných králíků nemívají happy end, a to přesto, že na začátku pokusu jsou drbáni za ušima, kvalitně krmeni a je s nimi mazlivě hovořeno," dodal exministr financí. 

Bojí se nových voleb

Podle něho není žádná záruka, že by Zeman po volbách nepostupoval stejně jako nyní. "Predátor parlamentních pravomocí" by podle Kalouska neměl mít šanci, "i kdyby mu po boku nestál jeden Lukoil, ale klidně tři Lukoily". Bývalá koalice chce pokračovat ve své vládě v čele s nynější předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). Němcová má písemnou podporu 101 poslanců. 

"Bojíme se nových voleb a strašně chceme zpátky, víc než si myslíte," zhodnotil Kalouskův projev místopředseda ČSSD Michal Hašek v narážce na předvolební hesla TOP 09. 

Za nejčistší a nejférovější řešení označila nové volby šéfka poslanců opozičních VV Kateřina Klasnová. Věci veřejné podle ní rozpuštění podpoří i s vědomím, že by se už do Sněmovny nedostaly. K tomu, že by si ale "kapři vypustili rybník", je skeptická. "Je známo, že především větší ryby těžko procházejí výlevkou," řekla. 

Pro rozpuštění dolní komory hlasovat nebudou

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyčetl koaličním politikům, že vlastním chováním snížili úlohu Parlamentu. Tím, že se odmítají rozpustit, dávají podle něj šanci prezidentovi, aby svoji roli posílil. Navrhl, aby poslanci o rozpuštění hlasovali po jménech,"aby to každý slyšel na vlastní uši". 

Strany někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM avizovaly, že pro rozpuštění dolní komory hlasovat nebudou. Schválení programu schůze, kterou sociální demokraté podnítili po pádu kabinetu Petra Nečase (ODS), ale většinově podpořili. Pro bylo 152 ze 181 přítomných poslanců. Proti hlasovali tři. 

Předchozí článek

Na každou svini se vaří voda. I na toho šmejda Ištvana dojde, napsal politik ODS

Následující článek

Kalousek ve sněmovně útočil na Zemana. Rozzuřený Jandák ho ztrestal