Dnes je úterý 6. května 2025., Svátek má Radoslav
Počasí dnes 5°C Zataženo

Poslanci zrušili poplatky za provoz automatů a videoterminálů

14. 11. 2011 – 16:55 | Zpravodajství | Danica Klein

Poslanci zrušili poplatky za provoz automatů a videoterminálů
zdroj: Mediafax

Daňová reforma v podobě, v jaké ji schválila minulý týden sněmovna, ruší místní poplatky za výherní hrací přístroje i za interaktivní videoterminály. Ruší také odvody z loterií.

Stát ani obce tak nemusí v příštím roce dostat z hazardu ani korunu, potvrdilo dnes ministerstvo financí. Podle ministerstva vše zavinil pozměňovací návrh poslance VV Michala Babáka. Babák to ale odmítá.

Babák nesouhlasí

"Loterijní odvod se měl platit ve čtvrtletních zálohách. Schválením pozměňovacího návrhu poslance Babáka, který tyto zálohy ruší, nemusí přijít z hazardu do rozpočtu obcí a státu v roce 2012 ani koruna," sdělil mluvčí MF Ondřej Jakob.

Babákův návrh také podle něj zrušil místní poplatky za hrací automaty, a to včetně již dříve schváleného návrhu poslance TOP 09 Jana Farského, který zpoplatnil interaktivní videoterminály. "Obce tedy nedostanou ani těch 1,1 miliardy za koncové přístroje videoterminálů, ani 800 milionů za výherní automaty, co dostávaly letos," řekl sobotnímu Právu poslanec TOP 09 Jan Farský.

Babák ale s těmito tvrzeními nesouhlasí. "Žádné daňové prázdniny jsme loterijním firmám neschválili," uvedl ve svém tiskovém prohlášení. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) řekl, že ustanovení upravující poplatky z automatů se pokusí poslanci vložit do novely zákona o místních poplatcích. Touto novelou se bude výbor zabývat ve středu.

Nejde o výtěžek

Řekl také, že problém se zrušením poplatků vznikl v okamžiku, kdy sněmovna kvůli chybě v hlasovací proceduře nehlasovala o jednom z bodů. Šlo o to, že původní vládní návrh rušil poplatek a převáděl ho do odvodů z loterií, a to právě podle něj poslanci kvůli chybě neschválili.

Podle kladenského primátora a předsedy Svazu měst a obcí ČR Dana Jiránka (ODS) města kvůli zrušení místních poplatků přijdou o jeden z nástrojů, jak omezit počet automatů.

"Městům a obcím nejde primárně o výtěžek z loterií nebo sportovních sázek, ale rozhodně chceme mít možnost mluvit do jejich umístění a chceme mít i ekonomické nástroje jak třeba omezit jejich počet," řekl Jiránek.

Schválená podoba daňové reformy je podle něj pro města nepřijatelná a v pátek se kvůli tomu mimořádně sejde předsednictvo svazu. Tématem jednání prý bude také zákon, který se týká jednotných výběrových míst, kvůli kterému prý města a obce přijdou o dalších deset miliard korun.

Do magistrální pokladny? Ne

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry zatím není zcela jasné, jaký bude osud daňové reformy, respektive ustanovení upravujícího poplatky z automatů. Na konečnou reakci je proto prý třeba počkat. Celková suma, která se na území Brna zatím vybere z hazardu, je zhruba kolem 100 milionů Kč ročně. "Poplatky jdou ale do pokladen různých městských částí, ne do magistrátní pokladny," dodal Žára.

Celkové roční příjmy z hazardu jsou například v městské části Ostrava-Jih asi 40 milionů korun. Pokud by obvod o tyto příjmy přišel, výrazně by mu to podle starosty Karla Sibinského (ČSSD) zkomplikovalo situaci. "Tyto příjmy nám totiž pokrývají roční náklady na údržbu veřejné zeleně a zimní údržbu. Pokud bychom o ně přišly najednou, byla by to výrazná komplikace. Příjmy obvodu nyní nejsou tak vysoké, abychom tuto ztrátu mohli pokrýt z nějaké rezervy," řekl Sibinský.

Hlasování o loteriích

"Co se týče možné nové úpravy, senátoři by v sobě museli najít sílu opravit pouze ten paskvil, který sněmovna schválila v části loterijní daně," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob. Pokud se však Senát pokusí změnit účinnost zákona, případně zasáhnout do některých zásadních částí reformy, je podle něj šance na nápravu nulová. Připomněl také, že uvedené změny poslanci schválili přes nesouhlas ministra financí Miroslava Kalouska.

Hlasování o loteriích v rámci schvalování daňové reformy, která zejména zavádí jedno inkasní místo, vyvolalo spor mezi stranami vládní koalice. Koaliční poslanci odhlasovali něco jiného, než na čem se původně dohodli. Odvod z loterií nakonec rozdělili na třetiny a z toho o jedné třetině mají rozhodovat samy loterijní firmy. Většinově pro byly ODS a ČSSD, připojili se i jednotlivci z VV. TOP 09 poslanecký návrh odmítala.

Předchozí článek

Vytlačil auto, jde za mříže. Pirát Lacina dostal pět let natvrdo!

Následující článek

Západní civilizace se dopustila osudové chyby. Lidé si chtějí žít nad poměry