Dnes je úterý 6. května 2025., Svátek má Radoslav
Počasí dnes 10°C Skoro zataženo

Poláci stopli obnovení turistických tras na hranicích s Českem

9. 6. 2015 – 12:52 | Zpravodajství | pal

Poláci stopli obnovení turistických tras na hranicích s Českem
Projekt s pracovním názvem Ještěd - Sněžka se česká strana pokouší vybudovat i přes polské odmítnutí. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Poláci zamítli projekt za 280 milionů korun na obnovení česko-polské turistické trasy Modré hřebenovky, která vedla přes Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory až do Krkonoš a přes Broumovsko, Kralický Sněžník až na Praděd. Polská strana si nakonec zvolila levnější projekt. 

"Místo obnovy staré turistické trasy a nových rozhleden dali Poláci přednost projektu za sto milionů korun, který bude určen na marketingové služby, propagaci pohraničí, semináře, školení a propagační materiály," uvedl Zámečník.

V desetileté historii projektu to podle něj není poprvé, co polská strana projekt odmítla. Před dvěma lety se tak podařilo dokončit jen zhruba 180 kilometrů dlouhou část hřebenovky podél česko-německé hranice. Navázat na ni měla česko-polská část, která by začínala v Orle v Jizerských horách a končila po 762 kilometrech na Pradědu.

Na projektu Modré hřebenovky se už začalo pracovat

V rámci již dokončené části Nové Hřebenovky bylo obnoveno značení na 149 kilometrech pěších, 135 kilometrech cyklistických a 60 kilometrech běžkařských tras na dvou lyžařských magistrálách.

Trasa Hřebenovky má dvě větve, obě začínají na turistickém hraničním přechodu s Polskem Jizerka-Orle a končí v Nové Huti na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje.

Severní trasa vede přes Jizerské hory a Německo, jižní přes černostudniční a ještědský hřbet. V rámci česko-saského projektu za zhruba dva miliony eur (55 milionů korun) vzniklo i pět odpočinkových míst s hracími prvky pro děti a devět přístřešků s lavičkami a stojany na kola.

Prioritou nového, mnohem nákladnějšího projektu, je výstavba 21 rozhleden na hřebenech hraničních hor na česko-polském pomezí. Celkem se na projektu mělo podílet 31 partnerů.

"Kvůli rozhodnutí experta z polského ministerstva náš projekt neuspěl. Bylo to velké zklamání, protože do něj vložily své úsilí desítky organizací a stovky lidí na obou stranách hranice. Myslím, že zklamaní jsou i naši polští partneři, kteří rozhledny stavět chtěli. Bohužel, rozhodnutí přišlo přímo z Varšavy," řekl Zámečník.

Euroregion Nisa se podle něj přesto pokusí svou část původní vize splnit. Ta pročítá s výstavbou rozhleden či vyhlídek u Albrechtic v Jizerských horách, v Bílém Potoce, Harrachově, Chrastavě, Osečné a Rokytnici nad Jizerou. Další by měly vzniknout v Polsku.

Součástí projektu je i vybudování stezky z Rádla na rozhlednu Císařský kámen. Náklady projektu s pracovním názvem Ještěd - Sněžka se odhadují na 3,6 milionu eur (100 milionů korun). "Žádost podáme v lednu příštího roku, většina staveb by tak mohla být zahájena nejdříve v roce 2017," dodal Zámečník.

 

Předchozí článek

Elektronická evidence skončí u ústavního soudu, věří právník Havel

Následující článek

Cameron válčí na dvou frontách, doma i v Bruselu, říká expert