Národ v slzách: Zemřel Václav Havel
19. 12. 2011 – 11:44 | Zpravodajství | Danica Klein

VIDEO. Dnes ráno zemřel ve spánku první porevoluční český prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let. V jeho poslední chvíli s ním byla jeho manželka Dagmar.
Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše. Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let.
Havlovo úmrtí je podle českého premiéra Petra Nečase obrovská škoda. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu. Havlův nástupce na Pražském hradě, prezident Václav Klaus, se vyjádří ve 14:00.
Boj proti komunismu
Havel, ve světě nejznámější Čech, v době komunismu vůdčí osobnost boje proti totalitě a po listopadu 1989 dlouholetý prezident, se potýkal se zdravotními problémy často. Jeho zdraví poškodilo již vězení, kde za komunismu prodělal neléčený zápal plic.
Za svůj boj s totalitním režimem byl Havel před listopadem 1989 třikrát vězněn, celkem strávil ve vězení zhruba pět let. V listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra a v prosinci 1989 byl zvolen československým prezidentem, kterým byl až do své abdikace v červenci 1992. Již v lednu 1993 byl ale zvolen prvním prezidentem České republiky a tuto funkci vykonával až do roku 2003.
VIDEO: Ukázka z filmu Občan Havel
I po odchodu z čela státu se Havel nadále vyjadřoval k politickým otázkám, především v oblasti zahraniční politiky a lidských práv. Proslavil se rovněž svými divadelními hrami. Psaní se pro něj stalo celoživotním posláním. Za své dílo získal řadu ocenění.
Byl dvakrát ženatý
Osobní život Václava Havla po listopadu 1989 zasáhly dvě zásadní události. V lednu 1996 zemřela jeho manželka Olga Havlová, která si především za svou charitativní činnost dokázala získat sympatie a respekt široké veřejnosti. O rok později se Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.
V době, kdy stál v čele státu, byl pak mnohokrát hospitalizován. Kvůli rakovině mu lékaři odebrali v listopadu 1996 velkou část plíce. Další kritický moment přišel v dubnu 1998, kdy pobýval v rakouských Alpách. Po prudkém zhoršení zdravotního stavu se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobil akutní operaci proděravěného tlustého střeva.
Čtěte dále:
Zahraniční tisk reaguje na smrt Havla: Odešel gigant
Reakce ze Slovenska: Havel byl prezident, kterého jsme záviděli