Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 15°C Zataženo

Na vyznamenání jako dostal Havel může Klaus zapomenout, čeká ho jen žaloba

7. 3. 2013 – 16:12 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Na vyznamenání jako dostal Havel může Klaus zapomenout, čeká ho jen žaloba
zdroj: Mediafax

Zatímco Václav Havel se stal po odchodu z Hradu z rozhodnutí Parlamentu doživotním nositelem nejvyšších státních vyznamenání, dnes končící prezident Václav Klaus se takového ocenění patrně nedočká. Ve Sněmovně by sice návrh vzniknout mohl, v Senátu by ale s největší pravděpodobností narazil. Horní komora naopak podala na Klause tento týden žalobu k Ústavnímu soudu pro údajnou vlastizradu. 

Iniciativu, která by mohla vést ke Klausovu ocenění, připustila za Sněmovnu její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Zdůraznila ale, že prvním krokem by muselo být jednání s představiteli horní komory. Doživotní propůjčení řádů Bílého lva a Tomáše Garrigua Masaryka musejí podle zákona schválit obě parlamentní komory. 

"Nechtěla bych, aby z toho bylo gesto, které vyjde naprázdno, protože bych to považovala i za zbytečnou dehonestaci prezidenta Václava Klause," řekla dnes Němcová. "Spouštět nějakou akci naslepo, aby se Sněmovna přetahovala se Senátem a byla z toho nějaká nechutná hádka, to by se mně osobně velmi příčilo," dodala. 

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) je skeptický k tomu, že by horní komora ovládaná levicí propůjčení řádů Klausovi schválila. "Já se domnívám, že v této situaci, kterou nyní máme po amnestii, to není aktuální a podle mého názoru by to ani neprošlo," řekl Štěch. Žádnou takovou iniciativu v horní komoře nezaznamenal a připomněl naopak verdikt Senátu o žalobě, kterou navrhla skupina 28 senátorů. 

Senátoři Klause zažalovali nejen kvůli kontroverzní amnestii, ale také kvůli dalším čtyřem záležitostem. Týkají se mezinárodních smluv, Ústavního soudu a verdiktu o jmenování jednoho soudního čekatele soudcem. 

Ocenění Havla schválil v dubnu před deseti lety Senát, jenž byl tehdy ve zcela jiném složení. Pro v té době hlasovalo 49 z 56 přítomných senátorům, proti nebyl nikdo. Sněmovna učinila tentýž krok v květnu hlasy 107 ze 152 přítomných poslanců. Proti bylo 38 poslanců, převážně z řad KSČM.

Předchozí článek

Žena skočila do Dunaje. Potápěči po ní pátrají

Následující článek

Prezident je buzna, kalhoty dolů. Čtěte, pokud vás štve kopání do Klause