Metoda českých vědců zrychlí a zlevní výrobu látky proti stárnutí
2. 1. 2012 – 11:24 | Zpravodajství | Jan Pastor

Čeští vědci vyvinuli unikátní metodu úpravy prostředku proti stárnutí glutathionu (GSH), která zrychlí a zlevní jeho výrobu ve formě lépe využitelné v organismu. Snadno vstřebatelná nanovlákna obsahující GSH vyrobili pomocí zařízení, které pracuje na principu rotujícího zvonu.
S odstředivou technologií mohou být nanovlákna vyráběna v podobě tenké vrstvy, nebo hmoty strukturou připomínající velmi jemnou vatu, řekl odpovědný řešitel projektu Róbert Hromádka.
GSH se používá v mnoha potravinových doplňcích. Problémem je ale jeho velmi omezená vstřebatelnost ze zažívacího traktu. Proto se hledají takové formy GSH, které by měly vyšší vstřebatelnost a využitelnost v organismu. Jednou z takových forem mohou být i nanovlákna vyvinutá českými vědci, která by mohla umožnit přímé vstřebávání GSH ze sliznic ústní dutiny. Nanovlákna mají průměr menší než 1000 popřípadě 100 nanometrů.
Nízký obsah GSH je spojen s rychlým stárnutím
Technologie výroby nanovláken založená na odstředivém principu je rychlejší a méně nákladná než dosavadní elektrospining, což je proces využívající silného elektrického pole. Vědci ji vyvinuli s podporou českého ministerstva průmyslu a obchodu.
Glutathion obsahuje tři aminokyseliny - glycin, kyselinu glutamovou a cystein. Nachází se v buňkách živočichů a většiny rostlin i v bakteriích. Je přítomen v mase, zelenině i ovoci. Kromě mnoha důležitých fyziologických funkcí má klíčový význam pro ochranu organismu před oxidačním stresem tím, že odstraňuje volné radikály, kterých v přírodě lidskou činností stále přibývá, čímž je porušována rovnováha mezi nimi a antioxidanty.
Nízký obsah GSH v těle je spojen s rychlým stárnutím, skvrnami na pokožce, diabetem, nemocemi plic a zažívacího ústrojí, křečovitými stavy, Parkinsonovým syndromem a jinými neurodegenerativními poruchami. Vědci zkoumají GSH také v souvislosti s ochranou před ionizačním zářením a chemoterapií. Ionizační záření má význam u medicíny katastrof, nebo v každodenním životě při lékařských vyšetřeních s použitím vysokých dávek rentgenového záření. Pozitivní účinky přidávání GSH do potravy byly klinicky ověřeny.