Koalice v křeči: Rusnokovi nedáme ani důvěru ani nedůvěru
26. 6. 2013 – 13:24 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Úvahy, že by koalice vyvolala schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě Jiřího Rusnoka hned po jejím jmenování, nejsou příliš reálné. Předseda poslanců ODS Marek Benda nepokládá takový scénář za příliš pravděpodobný a soudí, že skutečný dopad takového kroku by nebyl zcela jasný.
"Vyvolával by zase seriál pochybností a interpretací," řekl dnes Benda. V souvislosti s tím, že prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Rusnoka, ač koaliční kandidátka, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nasbírala podporu nadpoloviční většiny poslanců, Benda podotkl, že hlava státu volí kroky na hraně ústavy. "My jako konzervativní strany se budeme více držet zvyklostí, dodal.
Postup s nedůvěrou nepřipadá vhodný ani místopředsedovi TOP 09 a končícímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi, také on se odvolává na ústavní tradice. "Prostě vláda má požádat o důvěru a Sněmovna jí tu důvěru buď dá, nebo nedá," řekl Kalousek Českému rozhlasu. Zpochybnil taky, že by Sněmovna mohla odebrat důvěru vládě, která ji ještě ani nemohla získat.
Rusnok po úterním jmenování uvedl, že chce kabinet sestavit do 14 dní. Potom jej prezident jmenuje, čímž fakticky skončí dosluhující vláda Petra Nečase (ODS). Do měsíce od jmenování bude muset nová vládní sestava požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Očekává se, že ji Rusnokův kabinet nezíská.
Potom nastupuje podle ústavy opět prezident, který zase jmenuje premiéra a kolečko by se opakovalo. Pokud by ani tato vláda nezískala důvěru Sněmovny, ústava praví, že prezident jmenuje předsedu vlády na návrh šéfa Sněmovny. Teoreticky by se tedy mohlo stát, že Němcová by navrhovala Zemanovi sama sebe.