Dnes je pátek 2. května 2025., Svátek má Zikmund
Počasí dnes 23°C Polojasno

Havel pozval dalajlamu. Duchovní představitel Tibetu přijede do Prahy

24. 11. 2011 – 16:36 | Zpravodajství | Danica Klein

Havel pozval dalajlamu. Duchovní představitel Tibetu přijede do Prahy
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Do Prahy přijede v prosinci tibetský duchovní vůdce dalajlama. Již tradičně ho na návštěvu pozval bývalý prezident Václav Havel, jehož s dalajlamou pojí přátelství, a Nadace Forum 2000.

Dalajlama byl v Česku několikrát, naposledy před dvěma roky na konferenci o stavu demokracie v Asii. Jeho nadcházející pobyt na tuto akci navazuje, sdělila dnes Nadace Forum 2000.

Setkávání dalajlamy s zahraničními politiky nese nelibě Čína, která má Tibet půlstoletí pod svojí správou. Ochránci lidských práv Peking kritizují a hovoří o okupaci. Bouří se i obyvatelé Tibetu. V letošním roce už se pokusilo spáchat sebevraždu upálením na protest proti čínské nadvládě více než deset buddhistických mnichů a mnišek. Čína kritiku stavu lidských práv v Tibetu dlouhodobě odmítá. Evropské analytické centrum CEGE tvrdí, že návštěvy dalajlamy mohou mít dopad na obchod hostitelských zemí s Čínou.

Výtěžek na podporu tibetské školy

Dalajlama, který přiletí 10. prosince v Den lidských práv, má v třídenním programu například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tématem budou mimo jiné postoje čínského disidenta Liou Siao-poa, který loni obdržel Nobelovu cenu míru, a vývoj v jeho zemi. Debaty se zúčastní rovněž Havel, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li či spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel.

Široká veřejnost se s dalajlamovými názory bude moci seznámit na veřejné přednášce o hledání štěstí v nejistém světě, která se bude konat v Kongresovém centru v Praze. Výtěžek z akce půjde na podporu tibetské školy. Dalajlama považuje Havla za svého přítele, podle dostupných informací se s Havlem uvidí již podesáté.

Zdroje:

Předchozí článek

Plzeň porazila Borisov 1:0 a bude pokračovat v Evropské lize

Následující článek

Federer je na Turnaji mistrů k neporažení, v třetím zápase přehrál Fishe