Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 20°C Polojasno

67 procent Čechů vidí hospodářskou situaci země jako špatnou

11. 1. 2012 – 19:08 | Zpravodajství | Michal Polák

67 procent Čechů vidí hospodářskou situaci země jako špatnou
zdroj: Profimedia

Češi stále pesimističtěji hodnotí ekonomickou situaci své země. Zatímco jako dobrou ji vidí jen sedm procent dotázaných, jako špatnou či velmi špatnou ji v prosincovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) označilo 67 procent dotázaných.

Z časového srovnání vyplývá, že proti předchozímu šetření z listopadu 2011 vzrostl na počátku loňského prosince podíl negativního hodnocení současné ekonomické situace ČR o čtyři procentní body, proti říjnu 2011 o šest a v porovnání se začátkem roku dokonce o 15 procentních bodů. "Aktuální hodnocení se tak již fakticky vrátilo k úrovni, kterou naše šetření zaznamenávala v období vrcholící ekonomické krize na přelomu let 2009 a 2010, ačkoli současný podíl negativního hodnocení stále ještě zůstává pět procentních bodů pod svým tehdejším absolutním maximem z března 2010," komentovali výsledky autoři průzkumu.

Nicméně v delším časovém srovnání je podle nich zřejmé, že současné hodnocení je výrazně horší než v předkrizovém období let 2005 až 2008.

Optimismus v případě životních podmínek domácností

Optimističtější jsou Češi v případě hodnocení aktuálních materiálních životních podmínek svých domácností. V tomto případě zřetelně převažuje příznivé hodnocení. Necelé dvě pětiny (38 procent) lidí mají podle vlastního vyjádření dobrou životní úroveň své domácnosti, z toho čtyři procenta ji označila jako velmi dobrou a 34 procent ji pokládá za spíše dobrou. Naopak za špatnou považuje životní úroveň své domácnosti jen pětina českých občanů, když 15 procent ji označilo za spíše špatnou a pět procent za velmi špatnou. O málo více než dvě pětiny dotázaných (42 procent) pak životní úroveň své domácnosti charakterizovaly neutrálně, tedy ani jako dobrou, ani jako špatnou.

Oproti předchozímu výzkumu z listopadu 2011 nedošlo na počátku loňského prosince v hodnocení životní úrovně domácností k žádné statisticky významné změně, aktuální hodnocení je jen o málo horší než před rokem.

Hodnocení materiálních životních podmínek přitom velmi silně koresponduje se subjektivním hodnocením životní úrovně. Zlepšuje se s rostoucím příjmem či stupněm dokončeného vzdělání respondenta a naopak se zhoršuje se zvyšujícím se věkem.

Prosincového průzkumu CVVM se zúčastnilo 1060 obyvatel ČR starších 15 let.

Zdroje:

Předchozí článek

Šivovo kolo života: Taneční umění z Indie a příběh opředený mýty

Následující článek

Historický catch v kriketu. Hráč si doletěl pro míček!