Bém skončil v představenstvu dopravního podniku
25. 1. 2011 – 15:39 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Představenstvo pražského dopravního podniku opustil poslanec a bývalý primátor Pavel Bém (ODS). Jeho rezignaci v úterý schválila rada hlavního města, která má působnost valné hromady.
Řekl to náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). V představenstvu ale i nadále zůstanou někteří lidé spojení s minulým vedením města. Kompletní změnu v systému obsazování dozorčích rad a představenstev chystá Praha na únor.
"Rozhodli jsme se uvolněný post zatím neobsazovat," uvedl Březina, který je zároveň předsedou dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Březina už v prosinci řekl, že chce tento post opustit.
Šéfem představenstva DPP Vodrážka
Předsedou představenstva dopravního podniku je v současnosti poslanec David Vodrážka, místopředsednické posty pak zastávají bývalý náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) a současný náměstek Antonín Weinert (ČSSD).
V představenstvu dále sedí kromě ředitele podniku Martina Dvořáka také předseda dopravního výboru zastupitelstva Petr Hána, bývalý radní Jiří Janeček, starosta Prahy 10 a bývalý náměstek Milan Richter a také současný náměstek a starosta Prahy 8 Josef Nosek (všichni čtyři ODS).
Německý model řízení
Nové vedení hlavního města plánuje u stoprocentně vlastněných společností přejít na takzvaný německý model řízení. Dozorčí rada, ve které budou sedět zástupci města, by pak měla získat větší pravomoc. V představenstvu budou především zástupci managamentu společnosti. Členové dozorčí rady budou volit představenstvo, dozorčí radu zas bude volit valná hromada. Valnou hromadou je v tomto případě rada města.
Zároveň by se měly snížit odměny, které členové dozorčích rad a představenstev těchto společností pobírají. Kvůli tomu bude potřeba změnit stanovy těchto společností. Kvůli chystaným změnám bude muset Praha upravit stanovy jednotlivých společností. Stanovy musí schválit valná hromada.
Praha je stoprocentním vlastníkem společností Dopravní podnik hlavního města Prahy, Kongresové centrum Praha, Obecní dům, Kolektory Praha a Pražská vodohospodářská společnost. Většinový vlastnický podíl má hlavní město mimo jiné ve společnostech TCP Vidoule, Úpravna vody Želivka a Pražské služby.