Zemřel herecký bouřlivák Pavel Landovský

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 10. 2014 13:24) - Aktuality autor: Vojtěch Varyš

V pátek večer zemřel herec a dramatik Pavel Landovský. Bylo mu 78 let.

Pavlu Landovskému bylo 78 let

Pavlu Landovskému bylo 78 let,zdroj: Profimedia.cz

Landovský zemřel doma, informaci potvrdila rodina. Informaci jako první přinesl server iDnes.

Pavel Landovský byl oblíbený pro své extravagantní vystupování, razantní projevy na veřejnosti i nespoutaný způsob života.

Narodil se 11. září 1936 v Havlíčkově Brodě, neúspěšně se pokoušel dostat na herectví na DAMU. U divadla začínal v Teplicích, pak byl v Šumperku a v 60. letech patřil ke klíčovým postavám pražského Činoherního klubu. Za normalizace přešel do ilegality, byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a od konce 70.let žil v Rakousku, kde byl členem proslulého vídeňského Burgtheateru.

Do jisté míry se prosadil i jako dramatik, ceněná je zejména jeho hra Hodinový hoteliér. Ta se shodou okolností právě zkouší v pražském Divadle na Vinohradech v režii Ivana Rajmonta, premiéra by měla proběhnout za několik dní, a hraje se v libereckém Divadle F.X. Šaldy v režii Ondřeje Pavelky. Podle hry se také jmenuje také úspěšný dokument Hoteliér, který o Landovském loni natočil Josef Abrhám ml. Mez dalšími tituly, které Landovský napsal, jsou Případ pro venkovského policajta, Arest nebo Protentokrát zbohatnem.

Landovský byl vynikající jako řecký proutník v kunderovské adaptaci Já truchlivý Bůh, nezapomenutelný je jako sládek v Havlově Audienci. Populární byl také jeho major Terazky v adaptaci Švandrlíkových Černých baronů. Hrál v řadě legendárních československých filmů, v Ostře sledovaných vlacích, Markétě Lazarové či Adelheid.

Tagy: úmrtí kultura divadlo Charta 77

Zdroje: ČTK,Vlastní