Dnes je úterý 11. srpna 2026., Svátek má Zuzana
Počasí dnes 15°C Skoro jasno

Začala volba nového papeže

12. 3. 2013 – 10:30 | Zpravodajství | Danica Klein

Začala volba nového papeže
Kardinálové zdroj: Profimedia
Přidat mezi oblíbené zdroje na Googlu

Ve Vatikánu dnes začíná přísně uzavřené volební shromáždění kardinálů, které vybere nového papeže. K takzvanémukonkláve se odpoledne v Sixtinské kapli slavnostně sejde 115 kardinálů mladších 80 let. Všeobecně se neočekává, že by už dnes zvolili nástupce Benedikta XVI., jenž odstoupil na konci února. 

Hlava římskokatolické církve musí být zvolena dvoutřetinovou většinou účastníků konkláve. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi v pondělí odhadoval, že by jméno nového nejvyššího pontifika mohlo být známo do čtyř dnů od zahájení volby. Ta nemá žádného jasného favorita. 

Dnešní pravděpodobné první kolo volby by mělo otestovat, které kardinály lze považovat za papabili, tedy ty, kteří mají šanci se stát papežem. Veřejnost se však o průběhu konkláve nic nedozví, protože volitelé jsou vázáni přísnou mlčenlivostí. Jen kouř z improvizovaného komína nad Sixtinskou kaplí bude signalizovat výsledky hlasování: černý bude znamenat, že kardinálové se zatím nedohodli, zatímco bílý oznámí, že církev opět má papeže. 

Ještě před zahájením konkláve se dopoledne kardinálové sejdou ve Svatopetrském chrámu ke mši.

Předchozí článek

Kdo povede stranu ČSSD? O novém vedení se rozhodne v pátek

Následující článek

Otřesný případ: Řidič vyhodil děvče z vozu na mráz. Muselo pak jít sedm hodin pěšky

Nejnovější články