Vyznamená Klaus také Knížáka a Jágra?

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident Václav Klaus bude příští čtvrtek znovu udělovat státní vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa. Mezi zhruba dvacítkou oceněných přitom zřejmě i letos budou jména, která vzbudí pozornost a emoce.

Podle neoficiálních informací, které se objevily v médiích, totiž vyznamenání dostane mimo jiné ředitel Národní galerie Milan Knížák či hokejista Jaromír Jágr. Hrad podobně jako v minulosti nechce seznam vyznamenaných zveřejňovat před slavnostním večerem. 

Nominace na vyznamenání posílají prezidentovi vláda, Senát i sněmovna. Konečné slovo má ale prezident, který může vybrat i vlastní kandidáty. Senát Klausovi po loňské odmlce opět navrhl na Řád bílého lva členy protikomunistické skupiny bratří Mašínů.

Klaus ocenit Mašíny odmítá

Klaus ale jejich ocenění v minulosti už několikrát odmítl a jejich ozbrojený boj s komunistickým režimem nikdy neuznal jako hrdinství. Loni Klaus vyznamenal 23 osobností, mimo jiné i zpěváky Karla Gotta a Evu Pilarovou. 

Deník Lidové noviny s odkazem na zdroj blízký Hradu uvedl, že letos Klaus státní vyznamenání udělí i Knížákovi a Jágrovi. S kontroverzním ředitelem Národní galerie má prezident dlouhodobě dobré vztahy.

Působení Knížáka v čele Národní galerie má ale i řadu kritiků, například mezi historiky umění a výtvarníky. Knížáka za jeho vedení galerie kritizuje například i Klausův předchůdce v prezidentském úřadu Václav Havel

Jágr senior: Něco jsem slyšel

Dalším ostře sledovaným kandidátem na vyznamenání je Jágr. Jeho otec Lidovým novinám řekl, že o vyznamenání "něco slyšel". Účast legendárního hokejisty na ceremoniálu je ale podle jeho otce nejistá, protože by ho musel uvolnit jeho ruský hokejový klub.

Jágr by byl druhým českým hokejistou ze zlaté generace olympijských vítězů z Nagana, který by dostal prezidentské vyznamenání. Havel ocenil již v roce 1998 brankáře Dominika Haška. Loni Klaus ocenil medailí Za zásluhy žokeje Josefa Váňu a v roce 2008 fotbalistu Antonína Panenku. 

Medaili Za hrdinství letos podle informací deníku Mladá fronta Dnes dostane devadesátiletá Marie Lastovecká, která za druhé světové války bojovala jako odstřelovačka u 1. československého samostatného polního praporu. Lastovecká deníku potvrdila, že pozvánku na Hrad na 28. října dostala. 

Sněmovna a Senát se na jménech neshodly

Poměrně velké šance na vyznamenání měli v minulosti kandidáti, které Klausovi doporučila sněmovna i Senát. Letos se ale na rozdíl od dřívějška na žádném jméně neshodly.

Sněmovna své návrhy schválila už v dubnu ještě před volbami, nominovala 26 osobností. Na Řád T. G. Masaryka poslanci nominovali atleta Jana Haluzu, který byl prvním trenérem legendárního Emila Zátopka a po nástupu komunistického režimu byl zatčen a vězněn. Na medaili Za zásluhy navrhla sněmovna někdejšího hokejistu Jaroslava Jiříka a traumatologa Leopolda Plevu. 

Senát na Řád bílého lva navrhl také bývalého legionáře generála Ondřeje Mézla, který by ocenění dostal in memoriam. Na seznamu nominací ze Senátu nechybějí další váleční veteráni a odbojáři, například podplukovník František Štamprech, plukovníci Vladimír Maděra, Květoslav Prokeš a Josef Bernat, pilot z období druhé světové války, nebo účastník studentské demonstrace z roku 1948 Miroslav Růžička. Senát na vyznamenání navrhl i několik lékařů.

Tagy: vyznamenání Knizak jágr

Zdroje: ČTK